Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AUSA 2021. Przyspieszenie programu radaru Sentinel A4

Lockheed Martin dostarczy do US Army pięć dodatkowych stacji radiolokacyjnych Sentinel A4. Fot. Lockheed Martin

11 października Biuro Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki ds. programu Sentinel A4 przyznało spółce Lockheed Martin zamówienie na rozpoczęcie produkcji pięciu dodatkowych systemów radiolokacyjnych Sentinel A4. Zostaną one dostarczone do końca przyszłego roku. Poinformowano o tym podczas waszyngtońskiej wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition (11-13 października).

Co jest dziś rzadkością, program Sentinel A4 realizowany jest znacznie szybciej, niż pierwotnie planowano. Wspomniana umowa miała być podpisana dopiero za około dwa lata. Jej szybsze zawarcie było możliwe dzięki temu, że Lockheed Martin realizuje dostawy szybciej, niż przewidywała umowa na dostawę 18 stacji radiolokacyjnych o wartości 281 mln USD, podpisana w 2018 r. Była to pierwsza z umów w ramach umowy ramowej, która ma maksymalną wartość sięgającą 3 mld USD. Pierwszy z zamówionych radarów Sentinel A4 został dostarczony latem br. po ukończeniu pełnej fazy badawczo-rozwojowej i prób wojskowych, tzn. pięć miesięcy przed pierwotnie zakładanym terminem. Do marca 2022 r. US Army ma otrzymać pięć Sentineli A4. Obecne tempo realizacji programu umożliwiło zwiększenie ich produkcji, co skutkuje zdolnością dostawy pięciu dodatkowych urządzeń w roku podatkowym 2022.

Sentinel A4 to stacja radiolokacyjna opracowana z myślą o wykrywaniu i identyfikacji statków powietrznych (samolotów, śmigłowców i bezzałogowców) oraz amunicji lotniczej i artyleryjskiej RAM. Mają one zastąpić starsze radary Sentinel A3 Raytheona. Wysoki priorytet programu to efekt przewartościowania znaczenia walki z wszelkimi zagrożeniami z powietrza, przede wszystkim w skali taktycznej, przez US Army i dążenia do wypełnienia dotychczasowej luki pomiędzy systemami średniego zasięgu Patriot i bliskiego Stinger/Avenger.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc