Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Armada Española wycofała okręt podwodny typu Galerna

Fot. Armada Española

16 lutego w Porcie Wojennym z Kartagenie, Marynarka Wojenne Królestwa Hiszpanii wycofała z aktywnej służby okręt podwodny Tramontana. To już przedostatnia jednostka typu S-70 Galerna.

Hiszpańska flota dysponował czwórką okrętów podwodnych typu S-70 Galerna. Zbudowała je stocznia Empresa Nacional Bazán w Kartagenie, na bazie licencji francuskiej (typ Agosta). Tramontana (S 74) była ostatnią jednostką serii. Wodowanie okrętu odbyło się 30 listopada 1984 roku, zaś służbę rozpoczął  30 grudnia 1985 roku. Do chwili zakończenia kampanii Tramontana przebył 315 144 mil morskich, z czego 218 384 w zanurzeniu. W trakcie swojej bogatej kariery załoga Tramontany wykonała różnorodne misje krajowe i międzynarodowe. Podkreślają jego udział w kluczowych operacjach, takich jak wystrzelenie torpedy bojowej podczas ćwiczeń w październiku 2004 roku, co doprowadziło do zatopienia okrętu nawodnego-celu, a także jego wkład w rozwiązanie kryzysu na wyspie Perejil w 2002 roku (spór o własność z Królestwem Marokańskim). Okręt podwodny odegrał także kluczową rolę w operacjach międzynarodowych, w tym w „Unified Protector” w Libii w 2011 roku, a także w kilku misjach NATO i Unii Europejskiej.

Po czwartym remoncie głównym w latach 2014–2017 i dokładnym przeglądzie przeprowadzonym przez firmę Navantia i spółki kooperujące, Tramontana powróciła do linii w maju 2017.

Obecnie w służbie w Armada Española pozostaje ostatni okręt tego typu - prototypowa Galerna (S 71) oraz, również pierwszy w serii, Isaac Peral, najnowszego typu S-80+. Galerna zaliczyła przy tym, wcześniej nieplanowany, ale konieczny z powodu opóźnienia programu S-80, piąty remont główny, który pozwoli tej jednostce kontynuować służbę do 2028 roku. Wtedy wszystkie cztery jednostki nowej generacji powinny być w eksploatacji.

Okręty typu Galerna mają wyporność 1490 ton na powierzchni i 1750 ton w zanurzeniu oraz wymiary 67,9×6,8×5,4 m. Napęd spalinowo-elektryczny zapewnia prędkość 12 węzłów na powierzchni i 20,5 pod wodą. Uzbrojenie stanowią cztery 533 mm wyrzutnie z zapasem 16 torped. Załogę tworzy 41 osób.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc