Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Arktyczne operacje bombowców B-2A Spirit

Przygotowania do startu bombowca B-2A „Spirit of Alaska” w islandzkiej bazie Keflavik, 15 sierpnia 2023 r. Jest to jeden z dwóch bombowców B-2A, które stacjonowały na Islandii w dniach 13–15 sierpnia. Fot. USAF

W okresie 13–15 sierpnia br. para bombowców strategicznych Northrop Grumman B-2A Spirit sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) operowała z bazy Keflavik AB na Islandii.

Należące do dywizjonu bombowego 393rd Bomb Squadron (BS) B-2A stacjonowały w Keflavik w ramach kolejnej dyslokacji tzw. bombowej grupy operacyjnej BTF (Bomber Task Force). W operacjach BTF biorą udział wszystkie trzy typy bombowców strategicznych USAF: Boeing B-52H Stratofortress, Rockwell B-1B Lancer oraz B-2A Spirit. W bieżącym roku USAF przeprowadziły już trzy dyslokacje bombowców w ramach BTF. Na przełomie maja i czerwca br. kontyngent bombowców B-1B ze skrzydła bombowego 7th Bomb Wing (BW) operował z brytyjskiej bazy RAF Fairford. B-1B brały udział m.in. w dwóch operacjach w rejonie Arktyki, w ramach międzynarodowych ćwiczeń „Arctic Challenge 2023”. Brały też udział w pierwszej w historii bombowców B-1B wizycie w Szwecji. W połowie czerwca br. cztery bombowce B-52H z bazującego w Minot AFB skrzydła bombowego 5th BW operowały z bazy Andersen AFB na wyspie Guam. Na początku lipca br. dwa B-1B operowały również z japońskiej bazy Misawa AB.

Bombowiec B-2A sfotografowany 15 sierpnia br. nad poligonem Joint Pacific-Alaska Range Complex podczas ćwiczeń „Red Flag-Alaska 23-3”. Fot. USAF

Sierpniowe operacje bombowców B-2A na Islandii zabezpieczało ponad 150 techników oraz dwa samoloty transportowe C-5M Super Galaxy ze skrzydła 433rd Air Wing. B-2A brały udział w ćwiczeniach obejmujących m.in. symulowane zrzuty konwencjonalnych pocisków samosterujących oraz symulowane operacje przełamywania obrony przeciwlotniczej przeciwnika (SEAD). Po zakończeniu misji, 15 sierpnia obydwa bombowce B-2A wykonały bezpośredni przelot z bazy Keflavik na Alaskę, gdzie wzięły udział w ćwiczeniach „Red Flag-Alaska 23-3”. Trasa przelotu wiodła m.in. nad najdalej na północ położonym terytorium Kanady, czyli powyżej 83 równoleżnika szerokości północnej.

Była to druga dyslokacja B-2A do bazy Keflavik. Pierwsza tego typu operacja miała miejsce we wrześniu 2021 r. Trzy B-2A stacjonowały wówczas na Islandii przez blisko trzy tygodnie. Misja ta „przetarła szlak” dla tegorocznych działań. USAF ustanowiły w Keflavik minimalne, ale wystarczające zaplecze dla operacji bombowców B-2A. Jest to model działania wpisujący się we wdrażaną i testowaną od kilku lat przez Pentagon koncepcję tzw. sprawnych dyslokacji bojowych – ACE (Agile Combat Employment). Warto też przypomnieć, że 18 czerwca 2020 r. para B-2A wykonała misję dalekiego zasięgu obejmującą koło podbiegunowe. Bombowce wystartowały z bazy macierzystej Whiteman AFB w Missouri, aby przeprowadzić wspólny lot patrolowy z myśliwcami F-35A norweskich sił powietrznych. Po wykonaniu zadania B-2A powróciły do Whiteman AFB. Misja została przeprowadzona bez międzylądowania. B-2A korzystały z pomocy samolotów tankowania powietrznego KC-135 z bazującego w brytyjskiej bazie RAF Mildenhall skrzydła 100th Air Refueling Wing.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc