Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zamawiają następną partię pocisków Kongsberg NSM

Fot. US Navy

22 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Raytheon w sprawie kontynuacji programu produkcji i dostaw kierowanych pocisków przeciwokrętowych Kongsberg NSM na potrzeby US Navy oraz USMC.

Marcowa umowa ma wartość 234 mln USD i ma zostać zrealizowana do marca 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, pochodzące z budżetu USMC (166,2 mln USD) oraz US Navy (reszta). Jest to kontynuacja programu zakupów i dostaw norweskich pocisków przeciwokrętowych NSM, który został zapoczątkowany 31 maja 2018 roku. Wówczas Departament Obrony zamówił pierwszych osiem sztuk (z dostawą do końca maja 2020 roku).

W ramach projektu Over-the-Horizon Weapon System Amerykanie planowali zakup około stu pocisków Kongsberg NSM, znanych w amerykańskich siłach zbrojnych jako RGM-184A. Ponad 70% wartości umów trafia do Norwegii – zakładów Kongsberg Defence & Aerospace AS. Mają stanowić uzbrojenie wielozadaniowych okrętów do działań przybrzeżnych LCS typów Freedom i Independence, a także zamawianych fregat typu Constellation (FFG(X)). Dodatkowo USMC, w ramach programu NMESIS, ma zbudować jednostki uzbrojone w precyzyjną broń przeciwokrętową pozwalającą na operowanie z wyrzutni kołowych. Co należy podkreślić, obok praw marketingowych na terytorium Stanów Zjednoczonych korporacja Raytheon współpracuje z Kongsberg Defence & Aerospace AS w umowach eksportowych – pierwszym przykładem jest realizacja kontraktu na dostawę rakietowego systemu obrony nabrzeżnej dla Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc