Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zamawiają kolejne pociski Excalibur

Fot. US Army

30 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją RTX w sprawie zamówienia kolejnej partii kierowanych pocisków artyleryjskich Excalibur.

Sierpniowy kontrakt ma wartość 276,5 mln USD i ma zostać zrealizowany do końca kwietnia 2024 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Zamawiający oraz producent nie precyzują liczby zamówionych pocisków. Częściowo zakup może być powiązany z chęcią uzupełnienia stanów magazynowych – dotychczas Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad 7000 kierowanych pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Według dostępnych informacji jest ona skutecznie wykorzystywana do precyzyjnego ostrzału pozycji rosyjskich walczących we wschodniej części Ukrainy.

M982 Excalibur to 155 mm amunicja precyzyjnego rażenia, produkowana przez korporację RTX we współpracy z BAE Systems, a opracowana na potrzeby i z pomocą Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Pocisk ma zasięg od 40 do 57 km i jest naprowadzany za pomocą układu inercyjnego INS korygowanego przez odbiornik GPS. Rozrzut wynosi, zależnie od zasięgu strzału, od 4 m do 20 m. Poza Stanami Zjednoczonymi pocisk ten znalazł kilku zagranicznych nabywców.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc