Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie krok od wdrożenia pocisków Spike NLOS

Fot. Lockheed Martin

7 grudnia korporacja Lockheed Martin poinformowała o zrealizowaniu kolejnych testów kierowanych pocisków Rafael Spike NLOS integrowanych ze śmigłowcami Boeing AH-64E Apache na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych.

Nowa seria prób, trwających łącznie pięć dni, została zrealizowana na poligonie Yuma w stanie Arizona. Należący do US Army śmigłowiec AH-64E Apache v6 odpalił osiem pocisków. Pozytywne wyniki otwierają drogę do wdrożenia uzbrojenia do jednostek eksploatujących powyższe wiropłaty. Rozwiązania wdrożone na potrzeby armii amerykańskiej mogą zostać szybko wykorzystane także przez innych użytkowników AH-64E Apache – wśród nich może, wkrótce, znaleźć się także Polska, która negocjuje obecnie podpisanie międzyrządowej umowy LOA w sprawie zamówienia do 96 egzemplarzy.

Zakup i wdrożenie pocisków Rafael Spike NLOS to wynik analiz potrzeb pola walki, które wykazały, że śmigłowce bojowe potrzebują precyzyjnej broni klasy powietrze-ziemia o zasięgu większym niż 8 km (AGM-114 Hellfire). W wyniku prób poligonowych, które miały miejsce w Izraelu w 2019 roku, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na zakup nieokreślonej liczby pocisków Rafael Spike NLOS, które mają stanowić rozwiązanie pomostowe do czasu wdrożenia docelowego uzbrojenia tej klasy – nie można wykluczyć, że będzie to rodzina AGM-179 JAGM. W grudniu ubiegłego roku Lockheed Martin poinformował bowiem o próbach wersji JAGM-MR dysponujących zasięgiem około 16 km.

Zaprojektowane i produkowane przez izraelską firmę Rafael Advanced Defence Systems pocisk Spike NLOS zostały już zintegrowane ze śmigłowcami rodziny AH-64 Apache eksploatowanymi przez Siły Obronne Izraela. Dodatkowo realizuje proces integracji broni z wielozadaniowymi śmigłowcami pokładowymi Leonardo AW159 Wildcat na potrzeby Marynarki Wojennej Republiki Korei.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc