Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niszczyciel czołgów z pociskami Spike NLOS na podwoziu JLTV

22 lipca izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems Ltd. przeprowadziła we współpracy z Marynarką Wojenną Estonii (Eesti Merevägi) demonstrację wielozadaniowego systemu rakietowego Spike NLOS, którego wyrzutnię umieszczono na pojeździe Oshkosh JLTV.

Pokaz odbył się na poligonie na estońskiej wyspie Saaremaa. Obserwatorami byli przedstawiciele Estońskich Sił Zbrojnych, resortu obrony i 14 innych państw NATO, w tym użytkowników zestawów przeciwpancernych rodziny Spike. Pokaz na żywo obejmował odpalenie dwóch pocisków Spike NLOS z wyrzutni zamontowanej na lekko opancerzonym samochodzie terenowym JLTV. Celem było zademonstrowanie efektywności Spike NLOS wobec celów morskich ‒ wg oficjalnego komunikatu obydwa ustawione na wodzie cele zniszczone. Znajdowały się one poza horyzontem, choć nie wiadomo, w jakiej dokładnie odległości od wyrzutni.

Spike NLOS (Non Line of Sight) to ciężki pocisk wielozadaniowy produkcji Rafael ADS. Jest najstarszym, choć wielokrotnie modernizowanym, i najcięższym przedstawicielem rodziny Spike. Używany jest przez siły zbrojne kilku państw świata, w tym m.in. brytyjską (jako Exactor). Przez producenta jest zaliczany do tzw. 5. generacji przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ma na to wpływ optoelektroniczny układ naprowadzania, trudny do zakłócenia i umożliwiający odpalenie bez widoczności celu. Operator Spike NLOS ma możliwość wyboru celu i sposobu jego rażenia dzięki łączu danych działającemu w czasie rzeczywistym (przy odległościach do 8 km światłowodowemu, powyżej radiowemu). Ma mieć to szczególne znaczenie podczas działań w terenie zurbanizowanym.    Masa pocisku wynosi 71 kg (masa głowicy nie jest znana, ale można ją szacować na ponad 10 kg), zaś zasięg do 32 km przy strzelaniu z wyrzutni naziemnej, co umożliwia baterii pojazdów uzbrojonych w takie pociski pokrycie swoim ogniem znacznego obszaru.

Podczas demonstracji wykorzystano JLTV z wyrzutnią zamontowaną za kabiną, na platformie transportowej. Wyrzutnia składa się z ruchomego w płaszczyźnie pionowej stelażu do ośmiu pojemników transportowo-startowych pocisków za nią zaś znalazło się miejsce dla dodatkowego wyposażenia elektronicznego.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc