Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie dostarczyli śmigłowce do Salwadoru

Śmigłowce MD530F przekazane do Salwadoru przez Stany Zjednoczone. Fot. Rząd Salwadoru

26 października w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Ilopango w pobliżu San Salvador w Salwadorze odbyła się uroczystość formalnego przekazania Siłom Powietrznym tego kraju czterech wielozadaniowych śmigłowców MD530F przekazanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

W powyższej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele użytkownika oraz ambasady Stanów Zjednoczonych w tym kraju. Jest to druga i jednocześnie ostatnia transza śmigłowców, które zadeklarowały przekazać władze amerykańskie – w 2021 roku do Salwadoru trafiło osiem MD500E. Wraz z wiropłatami Stany Zjednoczone dostarczyły także sprzęt obsługi naziemnej oraz pojazdy wsparcia lotniskowego. W przypadku ostatniej transzy, dwa śmigłowce otrzymały białe malowanie – w ramach misji Organizacji Narodów Zjednoczonych mają trafić wkrótce do Mali. Pozostałe dwa pozostaną na terenie Salwadoru, co ciekawe w ich przypadku nie wymieniono dotychczasowego malowania (stosowanego przez amerykański Departament Stanu).

Według części danych, śmigłowce były eksploatowane przez stronę amerykańską od 2009 roku. Obecnie, ze względu na ograniczenie operacji poza granicami kraju, Departament Stanu był w stanie zredukować liczbę statków powietrznych, które są na tyle w dobrym stanie technicznym, że mogły zostać zaoferowane zaprzyjaźnionym państwom.

W przypadku Salwadoru MD500/530 będą wykorzystywane do wsparcia działań międzynarodowych (w ramach misji ONZ) oraz treningowych i wsparcia innych służb porządku publicznego w kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc