Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie dostarczą śmigłowce do Ekwadoru

Fot. Siły Powietrzne Brazylii

12 lutego media południowoamerykańskie poinformowały, że Stany Zjednoczone i Ekwador zawarły międzyrządowe porozumienie w sprawie wymiany sprzętu wojskowego eksploatowanego przez południowoamerykańskie państwo.

Jak wskazują media, Ekwador ma przekazać Amerykanom (docelowo trafią na Ukrainę) nieokreśloną liczbę wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mil Mi-17 (większość z nich jest obecnie niesprawna ze względu na brak dostępności części zamiennych). W zamian Amerykanie mają przekazać nieokreśloną liczbę wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin UH-60A/L Black Hawk, które mają pochodzić z zapasów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Po dostarczeniu Ekwador stanie się piątym użytkownikiem wiropłatów powyższego typu na kontynencie południowoamerykańskim.

Według dostępnych informacji lotnictwo wojsk lądowych Ekwadoru dysponuje około 11 śmigłowcami rodziny Mil Mi-17. Obecnie są one wykorzystywane do różnorodnych zadań operacyjnych (w tym wsparcia działań kontrterrorystycznych oraz antynarkotykowych). Dodatkowo uzupełniają inne służby porządku publicznego w misjach humanitarnych i przeciwpożarowych.

Według mediów amerykańskich, porozumienie z Ekwadorem obejmuje wiele typów uzbrojenia pochodzenia wschodniego, które może być przydatne Ukraińcom. W zamian Stany Zjednoczone mają przekazać własny sprzęt o podobnych parametrach. Jak podkreślają media, w ramach rewanżu, strona rosyjska zapowiedziała sankcje na dostawy produktów z Ekwadoru.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc