Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ekwador odbiera pierwsze H145

Airbus

27 października koncern Airbus poinformował o dostarczeniu do Sił Powietrznych Ekwadoru pierwszych dwóch wielozadaniowych śmigłowców H145, które otrzymają lokalną nazwę “Cobra”. Ekwador jest pierwszym państwem Ameryki Południowej, które zdecydowało się na zakup wiropłatów tego typu do zadań wojskowych.

Łącznie kontrakt obejmuje dostawę sześciu egzemplarzy, a także szkolenie 12 pilotów oraz 15 techników. Umowa ma zostać zrealizowana do końca 2021 roku i pozwoli na zwiększenie możliwości operacyjnych sił zbrojnych, a także służb porządku publicznego. Wśród stawianych przed H145 zadaniami można wymienić transport sprzętu i personelu, patrolowanie granic, przewóz poszkodowanych, wsparcie operacji humanitarnych oraz przeciwnarkotykowych. Ich macierzystą jednostką ma być 22. Skrzydło Lotnicze, które stacjonuje na terenie wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Guayaquil.

Zakup śmigłowców Airbus H145 był wynikiem przedwczesnego zakończenia eksploatacji HAL Dhruv, które zostały zamówione w liczbie siedmiu egzemplarzy Ich dostawy rozpoczęły się w lutym 2009 roku, jednak w ciągu lat trzy z nich uległy rozbiciu, a czwarty został poważnie uszkodzony – pozostałe zostały wycofane z eksploatacji i wystawione na sprzedaż.

Jak wskazuje koncern Airbus, w Ekwadorze eksploatowanych jest około 40 śmigłowców europejskiego producenta - są to maszyny używane przez wojsko, służby porządku publicznego oraz operatorów cywilnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc