8 sierpnia 4. Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu poinformowała o podpisaniu umowy z konsorcjum polskich firm, które zrealizują usługę naprawy głównej 122 mm artyleryjskich wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.
Powyższe postępowanie uruchomiono w marcu bieżącego roku. Ostatecznie do zamawiającego wpłynęła jedna oferta, którą złożyło konsorcjum składające się z Huty Stalowa Wola S.A. (lider) wraz z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. (partner). Umowa została zawarta 29 lipca bieżącego roku i ma całkowitą wartość 32,5 mln PLN. Szczegóły zamówienia nie są znane, szczegółowy opis zamówienia został udostępniony wyłącznie podmiotom zakwalifikowanym do składania ofert ostatecznych. Prace mają zakończyć się w połowie listopada 2025 roku.
Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyła do Wojska Polskiego 75 artyleryjskich wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta. Ich dostawy zapoczątkowano w 2008 roku. Głównymi elementami są: podwozie Jelcz P662D.35, wyrzutnia czterdziestu pocisków kalibru 122 mm oraz system kierowania ogniem zaprojektowany przez podmioty Grupy WB. Przy zastosowaniu amunicji dalekiego zasięgu możliwe jest zwalczanie celów odległych o około 40 km od stanowiska ogniowego. W strukturach Wojska Polskiego WR-40 Langusta wyparły część BM-21. Co ciekawe, w lutym 2023 roku, ówczesne kierownictwo resortu obrony deklarowało chęć kontynuacji zamówień WR-40 Langusta na potrzeby wojska. Mogło to budzić spore zaskoczenie w obliczu zamówień systemów M142 HIMARS w Stanach Zjednoczonych oraz K239 Chunmu w Republice Korei. Do dnia dzisiejszego powyższa deklaracja nie przeistoczyła się w zamówienie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu