W tym roku w Kielcach spółka PIT-RADWAR, wchodząca w skład PGZ S.A., ponownie wystawiała swój unikatowy system PET/PCL. Jego widok na MSPO 2024 był miłą niespodzianką, gdyż PET/PCL zadebiutował na MSPO 2018, ale w kolejnych latach nie było już PET/PCL na ekspozycji PGZ S.A.
Pokazany przez PIT/RADWAR S.A. na MSPO 2024 system pasywnej detekcji PET/PCL (ang. Passive Emitter Tracking/Passive Coherent Locator). Jest to multistatyczny, szerokopasmowy system rozpoznania radioelektronicznego, który jako PET wykrywa i śledzi emisje elektromagnetyczne (sygnały ciągłe, impulsowe, w tym wszystkie układy IFF, tzw. datalinki, czyli radiolinie itp.), a jako PCL także odbicia różnych sygnałów z tzw. nadajników okazjonalnych (PCL), np. radiowych, telewizyjnych, telefonii komórkowej, innych radarów. PET/PCL zapewnia trójwspółrzędne dane o celach powietrznych, także manewrujących. Połączenie komplementarnych podsystemów pasywnych PET i PCL poprzez fuzję tzw. plotów bistatycznych w jeden system pasywny PET/PCL, to rozwiązanie unikatowe w skali światowej, dające temu systemowi operacyjne właściwości przestrzenno-częstotliwościowe (ang. space-frequency diverstity), pozwalające na wykrywanie obiektów powietrznych o małej skutecznej powierzchni rozproszenia (RCS) w tym tzw. obiektów "stealth".
PET/PCL może też śledzić cele powietrzne w oparciu o sygnał wysłany przez stacje radiolokacyjne wczesnego wykrywania P-18PL czy Warta, którą na MSPO 2024 wystawiono tuż obok PET/PCL (oryginalnie planowano też taką współpracę ze stacją Wisła, ale zamiast niej MON wybrał importowane MPQ-65 i LTAMDS bez możliwości współdziałania z PET/PCL). Sygnał ze stacji radiolokacyjnej odbity od obiektu latającego umożliwi rozpoczęcie jego śledzenia przez PET/PCL z większej odległości. Taki tryb pracy można porównać ze wskazywaniem celów radiolokacyjnym stacjom kierowania ognia przez stacje wczesnego wykrywania. Jednak przewaga PET/PCL polega na pasywnej pracy. Powyższy tryb pracy sprawia, że PET/PCL jest pierwszą tak dojrzałą technicznie realizacją NATO-wskiej koncepcji Deployable Multi-band Passive/Active Radar (DMPAR).
W 2022 r. system PET/PCL zakończył badania kwalifikacyjne, a z końcem listopada 2023 r. badania państwowe. To ostatnie osiągnięcie otworzyło drogę do negocjowania przez producenta umowy wykonawczej na ten system. Zgodnie z projektem, PIT-RAWDAR zaleca by jeden komplet systemu PET/PCL składał się z czterech stacji (na MSPO 2024 wystawiono pojedynczą stację), które mogą być rozstawione w dużej odległości od siebie, np. 5–40 km od siebie. Łączność między stacjami jest realizowana poprzez radiolinie, których wybrane przęsło można zastąpić łącznością światłowodową. W takim ukompletowaniu system PET/PCL ma największe możliwości wykrywania. Każda ze stacji działa w trybie autonomicznym (sterowanie definiowane software'owo). Jedna z nich jest stacją główną, która kieruje pracą trzech pozostałych. Wszystkie mają ten sam hardware i software, a wybór stacji głównej zależy od właściwości operacyjnych w terenie rozmieszczenia. W szczelnym elektromagnetycznym kontenerze są dwa stanowiska robocze (oraz cała potrzebna elektronika), a zadaniem operatorów jest tylko kontrola parametrów pracy stacji. Zbierane przez PET/PCL dane są w czasie rzeczywistym przesyłane do stanowiska dowodzenia OPL na szczeblu dywizjonu rakietowego lub C2 systemu rozpoznania.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu