Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

8 tys. hełmów HP-05 w jednostkach sił zbrojnych

Szkolenie żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT z wykorzystaniem hełmów HP-05. Fot. WOT

Na wyposażenie Brygad Obrony Terytorialnej oraz Polskich Kontyngentów Wojskowych trafiło już 8 tys. hełmów „HP-05”. Ich producentem jest Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., firma która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.Hełmy HP-05 weszły dotychczas na wyposażenie dziesięciu z piętnastu brygad obrony terytorialnej i są już wykorzystywane w szkoleniu żołnierzy WOT. Umożliwiło to podpisane w dniu 19 listopada br. polecenie Szefa IWspSZ o dopuszczeniu hełmów do użytkowania w siłach zbrojnych. Umowa na zakup 50 tys. hełmów HP-05 została zawarta w dniu 5 czerwca 2020 r. z firmą MASKPOL S.A. Harmonogram dostaw został rozłożony na lata 2020 – 2023.

Nowy hełm na wyposażenie Sił Zbrojnych RP wprowadziło Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które pełni funkcję gestora hełmów kompozytowych w siłach zbrojnych. Wybór tego typu hełmu był poprzedzony analizami, które bazowały na doświadczeniach innych rodzajów sił zbrojnych, w tym poza granicami kraju jak też tych z konfliktów zbrojnych. Doświadczenia te pokazały, że istnieje konieczność pozyskania – także dla lekkiej piechoty i innych specjalności wojskowych – hełmu spełniającego wymagania współczesnego pola walki. Hełm HP-05 spełnia nie tylko wymagania pododdziałów lekkiej piechoty, ale także wybranych stanowisk obsługi wozów bojowych piechoty, artylerii i innych specjalistycznych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.Należy pamiętać, że dzisiaj hełm pełni rolę nie tylko ochrony balistycznej, ale jest również nośnikiem dodatkowego wyposażenia takiego jak oświetlenie, czy sprzęt noktowizyjny. Hełm balistyczny HP-05 (typ „high-cut”) jest jednym z najnowszych tego typu produktów. Został on wyposażony w szyny akcesoryjne i gniazdo montażu gogli noktowizyjnych. Hełm ten jest kompatybilny z wyposażeniem żołnierza: maską przeciwgazową, filtracyjną odzieżą ochronną, kamizelkami kuloodpornymi, indywidualnymi środkami łączności oraz urządzeniami do ochrony wzroku.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, jako gestor hełmów kompozytowych, widzi potrzebę utrzymania na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP co najmniej dwóch typów hełmów. Pierwszy – typu „high-cut” oraz drugi, nowego typu hełm pełny stanowiący znaczne udoskonalenie dotychczas stosowanych konstrukcji wz. 2005.Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “8 tys. hełmów HP-05 w jednostkach sił zbrojnych”

  1. To jest ciekawe akurat lekki fajny, ale czy w walce Terytorials nie wolał by mieć na głowie coś bardziej podobnego do klasycznego stahlhelm M-1916?

  2. Myślę, że bardziej potrzebne są w wojskach operacyjnych np. Zmechanizowane czy zmotoryzowane.... 🤷‍♂️

  3. Zamówić kolejna partię w ilosci ok.90-100 tys. sztuk aby przezbroić całe siły zbrojne i ujednolicić sprzęt. Mamy dobre produkty zarówno od Maskpolu jak i Lubawy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc