Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

65 mln dolarów na szkolenie niemieckich załóg samolotów P-3C Orion

Niemcy, poprzez procedurę FMS, zamówili usługę szkolenia załóg samolotów P-3C Orion w Stanach Zjednoczonych. Fot. Łukasz Pacholski

9 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą ESG Aerosystems Inc. w sprawie realizacji usługi szkolenia niemieckiego personelu wojskowego w eksploatacji samolotów patrolowych bazowania lądowego Lockheed Martin P-3C Orion.

Powyższa umowa, zawarta w ramach procedury FMS, ma maksymalną wartość 65 mln dolarów i ma obowiązywać do listopada 2025 roku. W momencie podpisania uruchomiono wstępne finansowanie w kwocie 2500 dolarów. Dalsze fundusze będą uruchamiane wraz z kierowaniem przez Niemców personelu na szkolenia specjalistyczne, które mają być realizowane w ośrodku firmy ESG Aerosystem Inc. w Starke na Florydzie (80% wartości umowy) oraz bazie lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych w Jacksonville.

Umowa ma obejmować szkolenie załóg latających - pilotów, dowódców samolotów, instruktorów, techników pokładowych oraz instruktorów techników pokładowych.

Niemcy zakupili, z nadwyżek sprzętowych Holandii, osiem samolotów Lockheed Martin P-3C Orion. W bieżącym roku zapadła decyzja o ich przedwczesnym wycofaniu z eksploatacji co ma nastąpić do końca 2025 roku. Jest to spowodowane czynnikami operacyjnymi (poważnym uszkodzeniem jednego z egzemplarzy), a także ekonomicznymi (rosnące koszty utrzymania starych maszyn). Obecnie rząd niemiecki prowadzi analizy dostępnych na rynku rozwiązań, wśród potencjalnych opcji wymienia się m.in. Boeing P-8A Poseidon czy też Airbus C295MPA. Do tego czasu flota P-3C Orion ma pozostać w gotowości, co skutkuje m.in. utrzymywaniem procesu szkolenia personelu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc