Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

50-lecie 3. Flotylli Okrętów

Fot. Tomasz Grotnik

11 marca, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodził 50. rocznicę powstania. Jego siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim.  

Tegoroczne święto 3. FO odbyło się w ograniczonym zakresie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, a główne obchody zostały przeniesione na czerwiec br.
W dowód uznania dla bohaterskich czynów marynarzy podczas II wojny światowej przed Klubem 3. Flotylli Okrętów, dowódca gdyńskiej Flotylli, kadm. Mirosław Jurkowlaniec, odsłonił tablice poświęcone polskim marynarzom walczącym w obronie ojczyzny w 1939 roku na Morzu Bałtyckim, Westerplatte, Kępie Oksywskiej, Helu, rzekach Polesia, Wiśle i pod Kockiem oraz bohaterskim zmaganiom polskich marynarzy podczas II wojny światowej na Oceanie Atlantyckim, Morzu Północnym, Morzu Norweskim, Morzu Barentsa i Morzu Białym.
W dzień jubileuszu, 11 marca, zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została wielka gala banderowa, następnie kadm. Jurkowlaniec wraz z byłymi dowódcami gdyńskiej Flotylli złożył kwiaty przy pomniku patrona jednostki, komandora Bolesława Romanowskiego. Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy przed Salą Tradycji 3. FO w budynku dowództwa Flotylli, poświęconej pamięci wszystkich, którzy sercem, pracą i służbą pod biało-czerwoną banderą tworzyli historię flotylli, przyczyniając się do jej rozwoju.
Od początku swojego istnienia 3. Flotylla Okrętów stanowiła siłę uderzeniową polskiej floty wojennej. Dziś w jej skład wchodzi czternaście jednostek: pięć dywizjonów okrętowych, trzy jednostki brzegowe, jednostka logistyczna oraz jednostki wspierające działalność Flotylli. Jej zasadniczą siłę uderzeniową stanowią okręty podwodne, fregaty i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Marynarze służący w 3. Flotylli Okrętów stacjonują w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na Półwyspie Helskim, w Siemirowicach oraz w Ustce.

Źródło: 3. FO

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 comments on “50-lecie 3. Flotylli Okrętów”

  1. Panowie obchodzący 50 lecie jakim prawem odwołujecie się do tradycji PMW, w latach 1944-89 na terenie Polski Ludowej nie było rzadnej polskiej floty tylko jednostki okupacyjne i ich kolaboranci więc jak tradycje polskie albo obce zdecydujcie się ale nie pakujcie wszystkiego do jednego wora, swoją drogą samo świętonowanie tego jubileuszu mówi wszystko o waszych wartościach i morale.

  2. Smutne jest to, że potencjał bojowy 3 Flotylli Okrętów jak i całej MW z roku na rok maleje a odważnych decyzji o pozyskiwaniu nowych jednostek z wyjątkiem niszczycieli min i holowników nie widać.

  3. Ślązak nie zabieraj głosu na temat tradycji PMW bo obrażasz wszystkich , tych którzy słuźyli w 3 Flotylli Okrętów oraz tych , którzy służą. Zajmij się poprawnym pisaniem bez błędów w języku polskim.

  4. Kazimierz273 -to wybór płk.Kukliński kontra gen.Jaruzelski, LWP było cześcią sił zbrojnych Układu Warszawskiego chcemy się do tego odwoływać czy nie, potem w jedną magiczną noc LWP stało się WP, a ludzie ci sami zostali i tak to leci.

  5. Kolego "patrioto" - naucz się może najpierw po polsku pisać bez błędów ortograficznych zanim zaczniesz komentować historię. Żeby nie ta okupacją to byś podobnie jak twoi dziadkowie u dziedzica na polu orał za darmo.

  6. Tragedia nasza marynarka, powinno być budowane co najmniej 6 różnych typow okrętów ale nie holowniki nie wiem na co czeka rząd

  7. Janekk-zgadzam się z Twoją wypowiedzią w 100%. Ślązak-służyłem w MW LWP 7 Dywizjon Niszczycieli,3 Flotylla Okrętów,ministrem obrony narodowej był wówczas gen. Wojciech Jaruzelski,więcej nie będę komentował twoich "patriotycznych" uwag.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc