Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

203. batalion pancerny zostanie przezbrojony w całości w Leopardy 2A7V?

203. batalion pancerny Bundeswehry przed przemieszczeniem na Litwę prawdopodobnie zostanie w całości przezbrojony w Leopardy 2A7, czyli aktualnie najnowocześniejsze niemieckie czołgi. Fot. Bundeswehr

17 listopada Siemtje Möller, sekretarz stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Obrony (Bundesministerium der Verteidigung, BMVg), poinformował o planie przezbrojenia 203. batalionu pancernego z Augustdorfu w Nadrenii Północnej-Westfalii.

W odpowiedzi na interpelację poselską Ingo Gädechensa (członek Komisji Budżetowej Bundestagu, należący do CDU) Möller stwierdził,  że 203. batalion pancerny powinien zostać jako pierwszy przezbrojony w „najlepsze dostępne czołgi podstawowe”, szczególnie, że oznacza to dla batalionu uzupełnienia, po przekazaniu jego 18 Leopardów 2A6 Ukrainie. Jest to związane również z tym, że batalion ten ma w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy trafić na Litwę w ramach tzw. Brygady Litewskiej (Brigade Litauen, wkrótce Panzerbrigade 42). 42. Brygada Pancerna, jak wynika z odpowiedzi, „zgodnie z założeniami profilu misji ma być wyposażona w najlepszy dostępny sprzęt”. Według niemieckich mediów oznacza to przezbrojenie batalionu w całości w Leopardy 2A7V. Wynika to również z tego, że lepsze (wyposażone w aktywny system ochrony pojazdu Rafael Trophy HV) Leopardy 2A7A1 będą wprawdzie dostępne w 2024 r., ale w tym i kolejnym roku Bundeswehra otrzyma ich zaledwie 18 egzemplarzy. Z kolei jeszcze nowocześniejsze Leopardy 2A8 będą dostarczane począwszy od 2026 r., a i tych na razie Bundeswehra zamówiła niewiele (również raptem 18). Tymczasem niemiecki batalion pancerny dysponuje 44 wozami. Możliwe jest oczywiście przemieszanie poszczególnych wersji i odmian lub czekanie z ujednoliceniem na większą liczbę Leopardów 2A8, lecz obydwa te rozwiązania utrudniłyby lub opóźniłyby rozmieszczenie niemieckiego batalionu (a tym samym całej brygady) na Litwie. Przezbrajanie 203. batalionu pancernego w Leopardy 2A7V też nie jest zresztą bezproblemowe, bowiem dostawy tego wariantu czołgu już się zakończyły.

W stosunku do starszej wersji wersji A7 Leopard 2A7V otrzymał m.in.: wzmocnione opancerzenie, zmodyfikowaną instalację elektryczną, nowy system ochrony przed bronią masowego rażenia i klimatyzacji, zintegrowano go też z nowymi systemami łączności. Zmodyfikowano zespół napędowy i układ stabilizacji uzbrojenia. Pierwsza ze zmian poprawiła zwrotność i dynamikę, druga celność ognia w ruchu. Podobne czołgi, w odmianie Leopard 2A7DK, zamówiła również Dania. Z wariantu Leopard 2A7 (choć w odmianie HU) i A7A1 wywodzi się najnowszy z Leopardów 2 ‒ A8, zamówiony na razie przez Norwegię i Niemcy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “203. batalion pancerny zostanie przezbrojony w całości w Leopardy 2A7V?”

  1. bierzemy czołgi od USA zamiast od Niemców którzy są blisko i mają swoje centra naprawcze blisko. zamiast budować przyjaźń się oddalamy. już to widzę jak USA nam pomoże jak będą walcZyc z Chinami

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc