Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

2023 rokiem premiery nowej konstrukcji z Fabryki Broni

Fot. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. 2023 rok może zaliczyć do udanych. Był to czas nie tylko wytężonej pracy produkcyjnej, ale też wyjątkowej premiery. Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego został bowiem zaprezentowany całkowicie nowy produkt w całości skonstruowany i wyprodukowany w radomskiej spółce. Mowa o Modułowym Pistolecie Samopowtarzalnym (MPS).  W 2023 r. zakończono również część prac związanych z realizacją projektu pod nazwą „Rozbudowa mocy wytwórczych Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.”, którego celem jest podniesienie zdolności produkcyjnej zakładu.

Więcej zatrudnionych

- 2023 rok bez wątpienia możemy zaliczyć do udanych dla Fabryki Broni. Zachowaliśmy swoją silną pozycję na rynku. Nadal żyjemy w trudnej i wymagającej rzeczywistości, ale jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Przez cały rok pracowaliśmy intensywnie. Dzięki dobrze rozplanowanej produkcji, wszystkie dostawy do naszych kontrahentów zostały  zrealizowane zgodnie z planem. Zwiększona produkcja i nieustający rozwój Spółki  sprawia, że sukcesywnie wzrasta także zatrudnienie - mówi dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Wzrost liczby pracowników nie pozostaje bez znaczenia także dla realizowanego  przez Spółkę projektu pod nazwą „Rozbudowa mocy wytwórczych Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.”, którego celem jest podniesienie zdolności produkcyjnej zakładu. Projekt został podzielony na dwa etapy.

- Pierwszy dot. realizacji procesów inwestycyjnych polegających na zakupie maszyn i urządzeń oraz dostosowaniu infrastruktury zakładowej w celu podniesienia możliwości produkcyjnych zakładu. Został on podzielony na kilkanaście zadań i jest praktycznie zakończony, gdyż czekamy na dostawę ostatnich urządzeń – wyjaśnia dr Wojciech Arndt.

Drugi etap wspomnianego projektu dotyczy rozbudowy infrastruktury zakładowej, w tym budowy nowego budynku biurowo-produkcyjno-magazynowego oraz opracowaniu i zakupie nowych linii technologicznych do procesów galwanotechnicznych. Etap ten został formalnie rozpoczęty, a jego zakończenie jest planowane na rok 2026.

Dodatkowe zamówienia i nowe kontrakty

Rok 2023 był dla Fabryki Broni także czasem intensywnej produkcji. Kolejne lata zapowiadają się równie aktywnie. Wszystko to jest efektem wieloletnich kontraktów zawartych na dostawę broni, głównie do Wojska Polskiego. W mijającym roku podpisano także aneksy do wcześniejszych umów.

Na początku stycznia br. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. podpisała z Agencją Uzbrojenia aneks do umowy o wartości ok. 826 mln zł brutto na dodatkowe dostawy karabinków MSBS GROT zasilanych amunicją 5,56×45 mm dla Sił Zbrojnych RP. Zatwierdził go minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podobnie jak kolejną umowę z Agencją Uzbrojenia o wartości ponad 11 mln zł brutto na dostawę 250 karabinów wyborowych GROT 762N zasilanych amunicją 7,62 mm x 51 NATO dla Sił Zbrojnych RP. Została ona podpisana 24 lutego br. Tego dnia złożono także podpisy na kolejnym już aneksie na dostarczenie dodatkowych 88 tys. karabinków MSBS GROT dla polskiej armii o wartości ok. 1 mld zł brutto.

https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/kolejne-karabinki-msbs-grot-dla-wojska-polskiego

https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/karabin-wyborowy-grot-762n-oraz-kolejne-partie-karabinkow-msbs-grot-trafia-do-polskiej-armii

19 maja 2023 r. Spółka zawarła kolejną umowę z Agencją Uzbrojenia o wartości ponad 160 mln zł brutto. Dotyczy ona dostawy blisko 28 tys. pistoletów VIS 100 dla Sił Zbrojnych RP. Tego dnia podpisano również umowę na dostarczenie do polskiej armii blisko 200 karabinków reprezentacyjnych MSBS GROT o wartości ok. 2,6 mln złotych brutto.

https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/wiecej-pistoletow-vis-100-z-fabryki-broni-w-wojsku-polskim

Warto wspomnieć, że w listopadzie 2023 r. Fabryka Broni przeżywała historyczny moment. Z taśmy produkcyjnej zszedł bowiem stutysięczny egzemplarz karabinka MSBS GROT, który trafił do polskich Sił Zbrojnych. Ten sztandarowy produkt Fabryki Broni znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego od 2017 roku.

Wśród odbiorców wyrobów produkowanych w Spółce jest także Straż Graniczna. To właśnie z nią, podczas II Międzynarodowych Targów POLSECURE, w dn. 25 kwietnia br. Fabryka Broni zawarła umowę na dostawę 240 karabinków MSBS GROT C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm.

https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/kolejne-karabinki-msbs-grot-dla-strazy-granicznej

Premiera nowego pistoletu

Fabryka Broni nie tylko kontynuuje pracę nad terminową realizacją zamówień zgodnie z obowiązującymi harmonogramami zawartymi w kontraktach, ale nieustająco zespół konstruktorów i technologów pracuje nad nowymi konstrukcjami strzeleckimi. Jedną z nich Spółka pochwaliła się w mijającym roku. Mowa o Modułowym Pistolecie Samopowtarzalnym MPS z chwytem polimerowym i spustowym mechanizmem bezkurkowym, przeznaczonym zarówno dla pasjonatów strzelectwa jak i służb mundurowych. Premiera nowego produktu Fabryki Broni miała miejsce podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Najnowszy projekt Spółki jest całkowicie jej własną inicjatywą. Prace nad pistoletem rozpoczęto pod koniec 2018 roku. Trwały one do końca 2022 r. Modułowy Pistolet Samopowtarzalny kal. 9 x 19 mm ma na celu uatrakcyjnić i zwiększyć ofertę Spółki. Nowy produkt zebrał bardzo dobre recenzje i Spółka szykuje się do wprowadzenia pistoletu na rynek.

Fot. Comcam.pl

https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/fabryka-broni-na-mspo-2023

- Podczas prac nad Modułowym Pistoletem Samopowtarzalnym nasz zespół skupił się na zagwarantowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Konstrukcja przeszła rygorystyczne testy, które potwierdziły niezawodność i bezpieczeństwo broni – mówi Seweryn Figurski, Członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Rynek amerykański

Fabryka Broni nie zwalnia i produkcja, głównie dla Wojska Polskiego, idzie pełną parą. Nie zaniedbujemy jednak swoich zagranicznych partnerów biznesowych. Mowa choćby o firmach Arms of America z Teksasu oraz Atlantic Firearms z Karoliny Południowej. Za pomocą sieci dystrybucyjnej wspomnianych spółek do rąk amerykańskich strzelców, na rynek cywilny, w 2023 r. trafiły m.in. pistolety VIS 100 M 1 zasilane nabojami 9 x 19 mm czy karabinki Beryl kal. 7,62x39 mm oraz kalibru 5.56/.233 Remington.

- Mamy świadomość, że użytkownicy broni za oceanem są wymagającymi klientami z dużą wiedzą o broni. Tym bardziej mamy satysfakcję z faktu, że nasze wyroby są nieustająco chętnie kupowane przez amerykańskich strzelców, którzy dobrze już znają nasze wyroby – mówi Seweryn Figurski.

Z wizytą w Fabryce Broni

Mijający rok był dla Spółki także intensywny pod względem wizyt osób najwyższego szczebla państwowego. W marcu gościliśmy prezydenta Andrzeja Dudę, który spotkał się z Zarządem Fabryki Broni, zwiedził część produkcyjną zakładu i rozmawiał z pracownikami. We wrześniu zakład odwiedził premier Mateusz Morawiecki, a na początku roku gościliśmy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.

https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/prezydent-rp-z-wizyta-w-fabryce-broni-lucznik-w-radomiu

https://fabrykabroni.pl/aktualnosci/premier-z-wizyta-w-fabryce-broni

- Wizyty najważniejszych osób w państwie utwierdziły nas w przekonaniu, że zajmujemy wysoką pozycję w polskiej branży zbrojeniowej. Cieszy nas to i jednocześnie motywuje do dalszej intensywnej pracy nad rozwojem naszych dotychczasowych wyrobów, jak i działań związanych z opracowywaniem nowych konstrukcji – wyjaśnia dr Wojciech Arndt.

Nominacja do prestiżowej nagrody

W 2023 r. Fabryka Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o., jako jedyna z firm zbrojeniowych, została nominowana do prestiżowej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Nominację w kategorii: Badania+Rozwój współdzieliła z Wojskową Akademią Techniczną, z którą tworzy Konsorcjum naukowo–przemysłowe.

***

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów zbrojeniowych w Europie.

Źródło: informacja prasowa Fabryki Broni „Łucznik” – Radom

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc