Zaloguj

Zmodyfikowany UKM-2000P na poligonie

Podczas ćwiczeń na poligonie w Nowej Dębie żołnierze 18. batalionu powietrznodesantowego mieli okazję zapoznać się z nową i zmodyfikowaną bronią konstrukcji ZM „Tarnów” S.A. Fot. Aneta Zając/ZMT.

25 listopada na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ‒ Dęba, żołnierze 18. batalionu powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej mieli okazję zapoznać się z możliwościami zmodyfikowanego 7,62 mm uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000P.


Ćwiczeniom spadochroniarzy towarzyszył pokaz zorganizowany przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., wchodzących w skład Grupy PGZ. Pokaz rozpoczęła prezentacja statyczna, po której przedstawiciele firmy omówili zasady bezpiecznego użytkowania uzbrojenia, które miało być prezentowane dynamicznie. Najważniejszą częścią demonstracji były oczywiście strzelania, według producenta bardzo intensywne. Po ich zakończeniu odbyła się dyskusja, podczas której przedstawiciele ZM „Tarnów” i żołnierze wymienili się uwagami oraz doświadczeniami odnośnie prezentowanego uzbrojenia. Poza zmodyfikowanym UKM-2000P, zaprezentowano także również 7,62 mm karabiny wyborowe MWS-25 z lufami o długości 16” i 20”.


Zmodyfikowany wariant UKM-2000P, prezentowany podczas wspomnianego pokazu różni się od bazowego nieco mniejszymi gabarytami i obniżoną masą – prototyp tej odmiany został opracowany z myślą o formacjach aeromobilnych i Wojskach Specjalnych. Poza UKM-2000P w skład rodziny wchodzą: UKM-2000C („C”-„czołgowy”, montowany np. w wieżach HITFIST-30P, instalowanych na kbwp Rosomak) i UKM-2000D („D”-„desantowy”, z drewnianą kolbą składaną). Wprowadzana w 2004 r. do uzbrojenia broń była poddawana na przestrzeni czasu także innym zmianom.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 comments on “Zmodyfikowany UKM-2000P na poligonie”

  1. To świetna broń z korzeniami w biurze konstrukcyjnym Kałasznikowa, interoprecyjna z NATO, tylko marnemu marketingowi zawdzięczamy że tymi karabinami nie strzela połowa państw NATo

  2. Jestem strzelcem UKM 2000P
    Broń fajna strzela nieźle o ile sie nie zablokuje. Tak to bolączka tej broni. Blokuje się niemiłosiernie. Jeszcze nie udało mi się nigdy wytrzelać taśmy bez zablokowania pocisków w podajniku. Ostatnim razem nabój w L wygięło i po strzelaniu. Multitoolprzy takiej broni to obowiazek ( do usuwania zaczęć) tak po za tym to doba broń.

  3. Nic strasznego służyłem w armii francuskiej i do podobnej broni była praktyka jedna taśma 2,5L oleju zacięć się nie liczyło

  4. @Wolfiasty a mógłbyś sprecyzować czy korzystasz z wersji karabinu przed czy po modyfikacji? (najłatwiej rozróżnić po kolbie wersja przed modyfikacją ma drewnianą kolbę kształtem z PKM, po aluminiową z możliwością wszelakiej regulacji).

    Natomiast niezależnie od wersji karabinu, poziom wyszkolenia jest delikatnie rzecz ujmując przerażający... broń się zacina, nie blokuje. Pisząc o podajniku masz na myśli donośnik? A na donośniku znajdują się naboje nie pociski (owszem nabój ma i pocisk ale między nabojem, a pociskiem jest zasadnicza różnica).

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc