Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zmodernizowane bułgarskie Su-25 w komplecie

Bułgaria odebrała ostatni (ósmy) samolot rodziny Su-25, który został zmodernizowany i wyremontowany na Białorusi. Fot. Ministerstwo Obrony Bułgarii

12 lutego Siły Powietrzne Bułgarii poinformowały, że do bazy lotniczej Bezmer dostarczono ostatni egzemplarz samolotu szturmowego Suchoj Su-25, który przechodził proces gruntownego przeglądu strukturalnego połączonego z modernizacją w białoruskich 558. Zakładach Lotniczych.

Łącznie prace objęło osiem maszyn (w tym dwie dwumiejscowe szkolno-treningowe). Kontrakt zawarto w listopadzie 2018 roku, natomiast dostawy rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku. Ostatni samolot trafił do Bułgarii 11 lutego. Dodatkowo kontrakt zawiera opcję pozwalającą na rozszerzenie programu o sześć kolejnych egzemplarzy. Zewnętrzną cechą wyremontowanych Su-25 jest nowy, cyfrowy wzór kamuflażu.

W ramach modernizacji wyposażenia pokładowego samoloty otrzymały nowy system nawigacji satelitarnej, zainstalowano nowe radiostacje i zintegrowano z nowymi wzorami uzbrojenia. Całość ma pozwolić na wykorzystywanie Su-25 w zadaniach sojuszniczych NATO w ciągu najbliższych lat. Obecnie Bułgaria jest jedynym państwem NATO, które eksploatuje samoloty tego typu.

Bułgaria kończy inwestowanie w samoloty bojowe produkcji wschodniej. Władze w Sofii zamówiły już pierwszą partię ośmiu wielozadaniowych Lockheed Martin F-16C/D Block 70 Fighting Falcon. Ich dostawy mają zostać zrealizowane do 2027 roku. Do tego czasu nie jest wykluczone rozszerzenie umowy o kolejnych osiem sztuk - wówczas Bułgarzy będą dysponować pełną eskadrą wyposażoną w maszyny bojowe produkcji zachodniej. Pozwoli to na całkowite zastąpienie obecnie eksploatowanych Suchoj Su-25 oraz MiG-29.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc