Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bułgaria reanimuje samolot rozpoznawczy An-30

Jedyny bułgarski An-30 został przywrócony do stanu technicznego pozwalającego na bezpieczny lot. Ma zostać przebazowany na Ukrainę w celu kontynuacji jego remontu głównego. Fot. Ministerstwo Obrony Bułgarii

20 stycznia Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało o postępach w programie naprawy głównej i ponownego wdrożenia do służby samolotu rozpoznawczego An-30. Prace są realizowane z udziałem przedsiębiorstw ukraińskich.


Kontrakt o wartości 3,2 mln euro został zawarty z ukraińską firmą Ukrinmasz w październiku 2019 roku. Wybór oferenta poprzedził nieudany przetarg, który musiał być unieważniony ze względów formalnych. Pierwsza faza prac remontowych realizowana była na terytorium Bułgarii (partnerem dla Ukraińców była firma Terem Holding). Pozwoliło to na oblatanie maszyny 19 stycznia 2021 roku. Kolejny etap ma być prowadzony już na terenie Ukrainy – do tego niezbędne było doprowadzenie samolotu do stanu technicznego pozwalającego na bezpieczny przelot.

Samolot rozpoznawczy An-30 został dostarczony do Bułgarii w 1988 roku. Maszyna była eksploatowana do 2010 roku, a potem uziemiona do 2012 roku. Kolejne dwa lata była ponownie wykorzystywana, m.in. w ramach misji “Otwarte Niebo”, a także zadań kartograficznych na rzecz służb bułgarskich. Ostatecznie (od 2014 roku) był uziemiony na terenie lotniska w Sofii.


Obecnie Bułgaria prowadzi proces modernizacji lotnictwa wojskowego. Jednym z elementów jest realizacja remontów eksploatowanych maszyn produkcji rosyjskiej, a także współpraca z zachodnimi producentami maszyn znajdujących się w eksploatacji (m.in. Leonardo C-27J Spartan, Pilatus PC-9, Aero L-39 Albatros, Airbus AS532 Cougar). Dodatkowo rząd w Sofii złożył już zamówienie na osiem wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon. Obecnie brak informacji odnośnie następcy dla An-30, który należy do jednego z nielicznych przedstawicieli tego typu w państwach NATO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Bułgaria reanimuje samolot rozpoznawczy An-30”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc