Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zasadzka z granatnikiem przeciwpancernym

Fot. 14. ZBOT/Małgorzata Górka

Zachodniopomorscy Terytorialsi szkolą się w coraz bardziej zaawansowanych, niekonwencjonalnych technikach wojskowej taktyki. Podczas rotacji w batalionie w Choszcznie żołnierze przygotowali zasadzkę na przeciwnika z użyciem broni przeciwpancernej.

W Szczecinie, Choszcznie i Trzebiatowie odbyło się w ten weekend comiesięczne, rotacyjne szkolenie, które przechodzi obowiązkowo każdy żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pod okiem instruktorów żołnierze 14. ZBOT szkolili się na strzelnicach w obsłudze broni i strzelaniu, a także w zakresie wojskowej taktyki. 1. kompania 141. batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie szkoliła się w obsłudze broni przeciwpancernej - ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7. Instruktorzy najpierw wyjaśniali, jak trzymać, w jaki sposób celować i jak bezpiecznie oddać strzał z tej broni, następnie czynności te powtarzał każdy z żołnierzy. Później z użyciem broni przeciwpancernej przeprowadzono zajęcia z taktyki. Dwunastoosobowe sekcje, w których skład wchodził żołnierz wyposażony w granatnik, zorganizowały zasadzkę na przeciwnika w lesie.

Fot. 14. ZBOT/Małgorzata Górka

- Przećwiczyliśmy, w jaki sposób żołnierz zajmuje stanowisko ogniowe, wyznaczanie sektora prowadzenia ognia i wreszcie zwalczanie celu z wykorzystaniem broni przeciwpancernej. Szkoliliśmy także żołnierzy w zakładaniu bazy patrolowej, każdy z nich otrzymał zadania i role pełnione w pododdziale - wyjaśnia jeden z instruktorów. Dodaje, że żołnierze, którzy szkolą się w tych zadaniach mają już pewne doświadczenie. - Ale jednocześnie przyjmujemy zasadę, że doświadczony żołnierz działa razem z tym, który niedawno złożył przysięgę wojskową, aby ten drugi nabierał w ten sposób umiejętności i doświadczenia. To się sprawdza.

Fot. 14. ZBOT/Małgorzata Górka

Dowództwo 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreśla, że zajęcia, jakie prowadzone są podczas szkoleń rotacyjnych są przygotowane tak, aby żołnierz co miesiąc nabywał nowych umiejętności. - Nie ma monotonii, nieustannie wprowadzamy nowe elementy szkolenia tak, aby było ono atrakcyjne dla żołnierzy - mówi zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. - Obiecujemy zawsze wstępującym do naszej brygady żołnierzom, że nie będą się nudzili podczas szkoleń i dotrzymujemy słowa. Jest wysiłek, ale jest satysfakcja z nabywania nowych umiejętności - dodaje.

Fot. 14. ZBOT/Małgorzata Górka

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie 1200 żołnierzy, którzy służą w batalionach w Choszcznie i Trzebiatowie oraz przy sztabie jednostki w Szczecinie. Kolejni wstąpią do zachodniopomorskich Terytorialsów 12 maja, kiedy rozpocznie się trzecia w tym roku „szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Zainteresowani wstąpieniem do WOT powinni kontaktować się z najbliższym oddziałem Wojskowego Centrum Rekrutacji lub rekruterem 14.ZBOT (kontakty do rekruterów znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/).

Źródło: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc