Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zapowiedź kontynuacji holenderskiej pomocy dla Ukrainy w 2024 r.

Ukraina otrzyma w przyszłym roku pomoc wojskową wartą 2 mld EUR od Królestwa Niderlandów. Dotychczas państwo to przekazało na Ukrainę m.in. gąsienicowe transportery opancerzone YPR-765. Fot. Siły Zbrojne Ukrainy

17 listopada Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów przekazało informację na temat zamierzeń dotyczących przyszłorocznej pomocy wojskowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraina może liczyć w 2024 r. na nie mniej niż 2 mld EUR z holenderskiego budżetu. Środki te pozwolą na zakupy amunicji i zabezpieczenie bieżącej eksploatacji już wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy systemów uzbrojenia oraz wozów bojowych i pojazdów wojskowych. Całkiem niemała jak na możliwości Królestwa Niderlandów kwota (budżet obronny Holandii ma być nieco ponad 10,5 raza większy) ma umożliwić również zakupy systemów obrony przeciwlotniczej, mogących chronić ukraińską infrastrukturę krytyczną. Pomoc ma być udzielana w formie finansowania zakupów w przemyśle zbrojeniowym, dostaw ze składów wycofanego z eksploatacji sprzętu i poprzez współpracę z partnerami zagranicznymi (np. z Danią czy Niemcami).

Deklaracja kontynuowania wsparcia dla Ukrainy w przyszłym roku ma być, jak stwierdziła na portalu X (dawniej Twitter) minister obrony Kajsa Ollongren, wyraźnym sygnałem, że Amsterdam jest zdeterminowany kontynuować wsparcie dla Ukrainy nie tylko teraz, lecz również w przyszłości. Dla porównania, do połowy 2023 r. Holandia dostarczyła Ukrainie pomoc wartą 2,48 mld EUR, co stawia ją na szóstym miejscu co do wartości udzielonego wsparcia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc