Zaloguj

Wypadek AW139 w Malezji

27 lutego Tawau w Malezji doszło do wypadku wielozadaniowego śmigłowca transportowego Leonardo AW139 należącego do Policji tego państwa – na pokładzie znajdowało się sześć osób, wszyscy przeżyli.

Śmigłowiec został zmontowany na linii produkcyjnej koncernu Leonardo we Włoszech i dostarczony użytkownikowi w sierpniu 2016 roku. Incydent wydarzył się w godzinach wieczornych, kiedy maszyna wykonywała lot z lotniska w Tawau do bazy malezyjskiej policji. Z sześciu osób znajdujących się na pokładzie, tylko jedna wymagała hospitalizacji. Obecnie rozpoczęto proces ustalania przyczyn incydentu, który skutkował poważnym uszkodzeniem śmigłowca.

Leonardo AW139 to popularny typ wiropłata kategorii średniej. Jest kupowany i eksploatowany przez liczne formacje porządku publicznego na świecie – w zeszłym roku producent świętował dostarczenie tysięcznego egzemplarza seryjnego, a globalna flota wylatała blisko 2,5 mln godzin. W bieżącym roku to drugi wypadek AW139 na świecie, 1 lutego maszynę utraciła policja japońskiej prefektury Fukushima. Także wówczas obyło się bez ofiar śmiertelnych, co pokazuje iż zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne (zaprojektowane m.in. w zakładach WSK-PZL Świdnik, które obecnie są ważnym elementem produkcji kluczowych komponentów) pozwalają na zabezpieczenie personelu w czasie wypadków.

(ŁP) Foto: Polis Diraja Malaysia
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc