Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Włoski lotniskowiec Cavour w drodze do Stanów Zjednoczonych

Włoski lotniskowiec Cavour opuścił Tarent i rozpoczął rejs do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji certyfikacji pozwalającej na współpracę z samolotami F-35B Lightning II. Fot. Ministerstwo Obrony Włoch

28 stycznia włoski lotniskowiec Cavour opuścił bazę morską w Tarencie i rozpoczął rejs do jednej z baz US Navy w Stanach Zjednoczonych. Celem wyprawy jest przeprowadzenie prób i certyfikacji jednostki po modernizacji pozwalającej na zapewnienie współpracy z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-35B Lightning II.Wyprawa do Stanów Zjednoczonych to ostatni etap procesu przygotowania okrętu do współpracy z nowym typem samolotów. Prace stoczniowe trwały siedemnaście miesięcy i zakończyły się w maju 2020 roku - objęły przygotowanie wyposażenia jednostki. Objęły m.in. wzmocnienia struktury pokładu lotniczego, montaż nowego dźwigu w hangarze, modyfikację układu paliwowego. Dodatkowo wygospodarowano przestrzeń na okręcie przeznaczoną dla specjalistycznego wyposażenia samolotów, dostęp do niej mają tylko upoważnieni członkowie załogi i personelu obsługi technicznej. Jednocześnie należało zmienić położenie części elementów wyposażenia okrętowego, tak aby nie zostało zniszczone lub wyrzucone za burtę przez podmuchy gazów wylotowych silnika F135.

W ramach pobytu na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Cavour będzie operować z mieszanymi załogami lotniczymi. Jednocześnie na pokładzie mają stacjonować przynajmniej dwa F-35B Lightning II. Włoski lotniskowiec będzie trzecim okrętem lotniczym, poza US Navy, certyfikowanym do współpracy z samolotami tego typu. Dotychczas tego typu możliwości ma tylko para brytyjskich okrętów typu Queen Elizabeth. W kolejnych latach do powyższej grupy powinny dołączyć także japońskie niszczyciele typu Izumo, a także południowokoreańskie okręty lotnicze.Ministerstwo Obrony Włoch zapowiedziało zakup 30 egzemplarzy w wersji skróconego startu i pionowego lądowania. Połowa z nich ma trafić do lotnictwa morskiego, gdzie zastąpią obecnie eksploatowane samoloty bojowe Boeing AV-8B+ Harrier.

Lotniskowiec Cavour wszedł do służby 10 czerwca 2009 roku. Jest okrętem flagowym Marina Militare.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Włoski lotniskowiec Cavour w drodze do Stanów Zjednoczonych”

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc