Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoski lotniskowiec Cavour w drodze do Stanów Zjednoczonych

Włoski lotniskowiec Cavour opuścił Tarent i rozpoczął rejs do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji certyfikacji pozwalającej na współpracę z samolotami F-35B Lightning II. Fot. Ministerstwo Obrony Włoch

28 stycznia włoski lotniskowiec Cavour opuścił bazę morską w Tarencie i rozpoczął rejs do jednej z baz US Navy w Stanach Zjednoczonych. Celem wyprawy jest przeprowadzenie prób i certyfikacji jednostki po modernizacji pozwalającej na zapewnienie współpracy z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-35B Lightning II.Wyprawa do Stanów Zjednoczonych to ostatni etap procesu przygotowania okrętu do współpracy z nowym typem samolotów. Prace stoczniowe trwały siedemnaście miesięcy i zakończyły się w maju 2020 roku - objęły przygotowanie wyposażenia jednostki. Objęły m.in. wzmocnienia struktury pokładu lotniczego, montaż nowego dźwigu w hangarze, modyfikację układu paliwowego. Dodatkowo wygospodarowano przestrzeń na okręcie przeznaczoną dla specjalistycznego wyposażenia samolotów, dostęp do niej mają tylko upoważnieni członkowie załogi i personelu obsługi technicznej. Jednocześnie należało zmienić położenie części elementów wyposażenia okrętowego, tak aby nie zostało zniszczone lub wyrzucone za burtę przez podmuchy gazów wylotowych silnika F135.

W ramach pobytu na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Cavour będzie operować z mieszanymi załogami lotniczymi. Jednocześnie na pokładzie mają stacjonować przynajmniej dwa F-35B Lightning II. Włoski lotniskowiec będzie trzecim okrętem lotniczym, poza US Navy, certyfikowanym do współpracy z samolotami tego typu. Dotychczas tego typu możliwości ma tylko para brytyjskich okrętów typu Queen Elizabeth. W kolejnych latach do powyższej grupy powinny dołączyć także japońskie niszczyciele typu Izumo, a także południowokoreańskie okręty lotnicze.Ministerstwo Obrony Włoch zapowiedziało zakup 30 egzemplarzy w wersji skróconego startu i pionowego lądowania. Połowa z nich ma trafić do lotnictwa morskiego, gdzie zastąpią obecnie eksploatowane samoloty bojowe Boeing AV-8B+ Harrier.

Lotniskowiec Cavour wszedł do służby 10 czerwca 2009 roku. Jest okrętem flagowym Marina Militare.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Włoski lotniskowiec Cavour w drodze do Stanów Zjednoczonych”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc