Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włosi powiększają flotę samolotów Gulfstream G550

Według mediów izraelskich, Włochy zamówiły w ostatnich latach dwa samoloty G550 z zabudową specjalną, które dołączą do pary dostarczonej w latach 2016-17. Fot. Siły Powietrzne Włoch

28 sierpnia media izraelskie, bazując na dostępnych informacjach oraz własnych źródłach w rządzie izraelskim, poinformowały, że tajemniczym klientem spośród państw NATO stojącym za ostatnimi sukcesami firm izraelskich są Włochy.


Poszukiwania klienta rozpoczęły się w lipcu, kiedy Israel Aerospace Industries poinformował o zawarciu kontraktu na pojedynczy samolot ze specjalistycznym wyposażeniem zadaniowym. Faktycznie umowa została zawarta w marcu bieżącego roku i ma wartość 230 mln USD. Wówczas stosowna informacja pojawiła się w dokumentacji Ministerstwa Obrony Włoch (zamówienie nr 2639) – opóźnienie w upublicznieniu mogło mieć związek z życzeniem klienta. Co więcej, według dziennikarzy Haaretz, to także Włochy stoją za wcześniejszym kontraktem z czerwca 2020 roku, kiedy koncern IAI ogłosił sprzedaż pojedynczego samolotu ze specjalistycznym wyposażeniem zadaniowym za kwotę 350 mln USD. Odbiorcą jest nieujawniony klient europejski. Także w tym przypadku odpowiednie dane pojawiły się w dokumentacji budżetowej Ministerstwa Obrony Włoch.

Kierunek włoski był jednym z podejrzewanych od dłuższego czasu. W grudniu 2020 roku amerykański Departament Stanu zatwierdził zgodę na sprzedaż Włochom specjalistycznego wyposażenia misyjnego przeznaczonego do przebudowy dwóch samolotów Gulfstream G550. Docelowo liczba specjalnych G550 mogłaby wynieść dziesięć sztuk.

Obecnie Siły Powietrzne Włoch eksploatują dwa G550 w konfiguracji maszyn wczesnego ostrzegania i dowodzenia. Zostały dostarczone przez stronę izraelską w latach 2016-2017. Od tego czasu są intensywnie eksploatowane zarówno według potrzeb włoskich sił zbrojnych oraz w ramach zobowiązań sojuszniczych. W ostatnich dniach jeden z nich operował m.in. w północno-wschodniej części Polski.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Włosi powiększają flotę samolotów Gulfstream G550”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc