Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włosi modernizują swoje MQ-9 Reaper

Włosi planują wydłużenie eksploatacji swoich MQ-9 Reaper poprzez modernizację posiadanej floty. Fot. Siły Powietrzne Włoch

7 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z General Atomics Aeronautical Systems w sprawie modernizacji bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-9A Block 5 Reaper należących do Sił Powietrznych Włoch.
Pośrednictwo amerykańskich władz federalnych wynika z zastosowania procedury FMS. Cała umowa ma wartość 30,5 mln USD i w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie programu. Ma on objąć zarówno bezzałogowe MQ-9A Reaper oraz zakup nowych naziemnych stacji kierowania i dowodzenia MGCS Block 30. Projekt ma zostać zrealizowany do końca stycznia 2023 roku.
Włochy były jednym z pierwszych eksportowych użytkowników samolotów MQ-9A Reaper. Pierwsze cztery zakupiono w 2008 roku (wraz z czterema stacjami kierowania i pakietem wsparcia logistycznego na okres pięciu lat). W 2009 roku Włosi zamówili dwa kolejne. W 2012 roku rząd w Rzymie zdecydował się na pierwszą modernizację posiadanej floty - podjęto decyzję o przeprowadzeniu procedury modyfikacji obejmującej możliwość przenoszenia i wykorzystania uzbrojenia klasy “powietrze-ziemia”. Ostatecznie prośby zostały zatwierdzone przez Waszyngton w 2015 roku.
W ciągu lat cała flota jest intensywnie eksploatowana w ramach działań narodowych oraz sojuszniczych. 20 listopada 2019 roku jeden z włoskich MQ-9A Reaper został zestrzelony przez system przeciwlotniczy Pancyr w Libii. Dotychczas nie uzupełniono powyższej straty operacyjnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc