Zaloguj

Hiszpańskie bezzałogowe aparaty latające MQ-9A Reaper w komplecie

Hiszpania odebrała już wszystkie MQ-9A Reaper zamówione w Stanach Zjednoczonych. Fot. Siły Powietrzne Hiszpanii

30 listopada amerykańska firma General Atomics Aeronautical Systems poinformowała o zakończeniu procesu dostaw bezzałogowych aparatów latających MQ-9A Reaper wraz z wyposażeniem dodatkowym do kolejnego klienta eksportowego, którym jest Hiszpania.


Ostatnia partia sprzętu, zakontraktowanego poprzez rządowy program FMS, trafia do zamawiającego 23 listopada i objęła dwa MQ-9A Reaper wraz z naziemną stacją kierowania. Łącznie Hiszpanie zakupili cztery maszyny w wersji Block 5 wraz z trzema stacjami naziemnymi - całość trafiła do 233. Eskadry Lotniczej stacjonującej w bazie lotniczej Talavera la Real znajdującej się w pobliżu miasta Badajoz.

Decyzja o zakupie bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-9A Reaper zapadła w 2015 roku, a umowa została zawarta rok później. Maszyny przeznaczone dla Hiszpanii skonfigurowano do działań patrolowo-rozpoznawczych, bez możliwości wykorzystania uzbrojenia podwieszanego. Partnerem dla amerykańskiej firmy została hiszpańska firma SENER. Oferta amerykańska pokonała w rywalizacji izraelską, obejmującą bezzałogowe aparaty latające Heron TP.


Pierwszy seryjny MQ-9A Reaper wraz z naziemną stacją kierowania został dostarczony Hiszpanii w drugiej połowie 2019 roku, a loty na terytorium tego kraju rozpoczęto w styczniu 2020 roku. Dotychczas para MQ-9A Reaper już eksploatowane przez Hiszpanów wylatała blisko 300 godzin pozwalając na wypracowanie pierwszych doświadczeń i nabycie nawyków przez operatorów oraz personel obsługi technicznej. Całość ma pozwolić na ogłoszenie wstępnej gotowości operacyjnej przez eskadrę do końca bieżącego roku.

Bezzałogowe aparaty latające rodziny MQ-9A Reaper zyskały sporą popularność wśród państw Europy. Są eksploatowane przez Wielką Brytanię (wersja bojowa), Włochy, Francję (wersja bojowa) oraz Hiszpanię. Dodatkowo zostały także zakupione przez Holandię. Obecnie producent oferuje na rynku europejskim nową generację MQ-9, czyli MQ-9B SkyGuardian, która już zdobyła zamówienia ze strony Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Nie jest wykluczone, że konstrukcja będzie także oferowana Polsce w ramach programu Zefir.


reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Hiszpańskie bezzałogowe aparaty latające MQ-9A Reaper w komplecie”

  1. W Polsce najpierw Orlik, potem Wizjer, amunicji krążącej Warmmate też te 100 zestawów to nie jest dużo, Zefiry, Gryfy to pieniądze dla obcych firm i ich godpodarek, więc bez pośpiechu MQ-9B to się nadaje do walki z IS a nie FR.

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc