Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wildcat odpala pocisk Martlet

24 maja brytyjskie siły zbrojne poinformowały o przeprowadzeniu, w ostatnich dniach, próby obejmującej odpalenie kierowanego pocisku Martlet z wielozadaniowego śmigłowca pokładowego Leonardo AW159 Wildcat należącego do Royal Navy.


Próba została przeprowadzona z wykorzystaniem wiropłata należącego do 815. Eskadry Lotnictwa Morskiego na terenie jednego z poligonów w Walii. Celem próby było przetestowanie procesu integracji śmigłowców oraz uzbrojenia, które w niedalekiej przyszłości ma stanowić jeden z podstawowych elementów ofensywnych śmigłowców AW159 Wildcat w brytyjskich siłach zbrojnych. M.in. uzbrojone w nie maszyny mają stanowić ochronę lotniskowca HMS Queen Elizabeth przed zagrożeniem ze strony niewielkich jednostek pływających. Co ważne, pociski Martlet mają stanowić ważny oręż zarówno dla morskich Wildcat HMA Mk.2 oraz lądowych.

Kierowane pociski Martlet zostały zaprojektowane i są produkowane przez koncern Thales i są oferowane na rynku jako LMM (Lightweight Multirole Missile). Dotychczas jedynym państwem, które zamówiło powyższą broń jest Wielka Brytania - wstępne zamówienie opiewa na 1000 sztuk. Pojedynczy Martlet ma masę 13 kg i głowicę bojową o masie 3 kg. Służy do zwalczaniu celów oddalonych o 8 km od nosiciela.

Obecnie śmigłowce Leonardo AW159 Wildcat są eksploatowane przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii, Republiki Korei oraz Filipin. Producent prowadzi działania intensywne działania marketingowe dotyczące zdobycia nowych kontraktów eksportowych - wśród potencjalnych kierunków wymienia się Republikę Korei (planującą zakup kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców pokładowych), a także Polskę. W przypadku ostatniego z wymienionych mowa o programie Kondor, który zakłada zakup od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych dla Brygady Lotnictwa MW w celu zastąpienia obecnie eksploatowanych Kaman SH-2G Super Seasprite.

(Łukasz Pacholski) Foto: Royal Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc