Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej przyrządów APDR trafi do Wojska Polskiego

Fot. Griffin Group S.A. Defence Sp.k.

13 maja Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z Griffin Group S.A. Defence Sp.k. w sprawie dostawy kolejnej partii artyleryjskich przyrządów dalmierczo-rozpoznawczych (APDR).

Zgodnie z udzieloną informacją umowa została zawarta 29 kwietnia bieżącego roku i ma całkowitą wartość 105,7 mln PLN. W procedurze zawarcia zastosowano negocjacje z wybranym podmiotem bez wcześniejszej publikacji informacji. Biorąc pod uwagę sygnaturę, negocjacje zapoczątkowano w 2023 roku, a sama umowa ma obowiązywać przez okres czterech lat.

Zastosowanie tego typu procedury wynika z faktu, że Griffin Group S.A. Defence Sp.k. jest właścicielem praw do dokumentacji technicznej APDR i nie udzielił licencji na ich produkcję osobom trzecim. Powyższe przyrządy są przeznaczone pododdziałom rozpoznania wzrokowego artylerii, a także posłużą do doposażenia Artyleryjskich Wozów Rozpoznawczych (AWR), które wchodzą w skład kompanijnych modułów ogniowych Rak. APDR zostały zintegrowane z ZZKO TOPAZ i umożliwia transmisję danych w trybie automatycznym bądź nieautomatycznym do systemów kierowania ogniem Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Powyższe urządzenia są sukcesywnie kupowane przez Agencję Uzbrojenia (a wcześniej Inspektorat Uzbrojenia) i są standardowym elementem wyposażenia kolejnych oddziałów Wojska Polskiego. Główne funkcje przyrządu to dokładny pomiar kątów poziomych i pionowych oraz przetwarzanie danych celu. W skład jednego kompletu wchodzą: dalmierz laserowy Vector 23 ST, goniometr-żyroskop STERNA TNF, wielofunkcyjna lornetka termalna JIM LR ST oraz statyw SST 100-2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc