Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Unieważnienie przetargów na remonty okrętów

2 lutego Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o unieważnieniu postępowań przetargowych, których celem było wybór stoczni mającej przeprowadzić naprawę bieżącą i dokową fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko, a także główną okrętu hydrograficznego ORP Arctowski.

Powodem tej decyzji było zatwierdzenie przez Ministra Obrony Narodowej wniosku o przeprowadzeniu powyższego zadania bezprzetargowo – jest to zadanie o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Oznacza to, że wybór stoczni, najprawdopodobniej należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., zostanie dokonany na podstawie negocjacji z wybranym oferentem. Oba, unieważnione, postępowania przetargowe ogłoszono na początku lipca zeszłego roku.

Przypomnijmy, w ostatnich latach rozległy remont bliźniaczej fregaty ORP Gen. K.Pułaski przeprowadziła Stocznia Remontowa Nauta S.A., a doświadczenie w pracach naprawczych (w tym dokowych) posiada także Stocznia Marynarki Wojennej. Według dostępnych informacji, planowany początek remontu okrętu spodziewany jest na bieżący rok. Dzięki niemu jednostka ma pozostać w służbie (przynajmniej) do 2025 roku. Do tego czasu powinny zapaść decyzje odnośnie następców dla fregat.

W przypadku okrętu ORP Arctowski, planowano remont główny połączony z dokowym. Jest to jeden z dwóch przedstawicieli projektu 874 w Marynarce Wojennej – jednostki hydrograficzne odpowiadają za realizację zadań badawczych na rzecz floty oraz służb cywilnych.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc