Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na wsparcie logistyczne pojazdów podwodnych firmy Saab

Saab Dynamics będzie wspierać eksploatację pojazdów podwodnych znajdujących się na wyposażeniu niszczycieli min Marynarki Wojennej. Fot. Łukasz Pacholski

26 marca Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o podpisaniu umowy ze szwedzką firmą Saab Dynamics AB w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji pojazdów podwodnych tego producenta zakupionych dla Marynarki Wojennej.

Kontrakt został podpisany 18 marca i ma wartość 14,7 mln PLN netto. Na jego mocy specjaliści Saab Dynamics AB będą wspierać eksploatację pojazdów podwodnych Double Eagle Mk III i Sarov Mk II, które zostały zamówione do niszczycieli min typu Kormoran II. Był to jedyny oferent w postępowaniu przetargowym, które zostało ogłoszone w 2020 roku.

Procedura wyboru podmiotu, który będzie realizować usługę wsparcia eksploatacji ma charakter ograniczony. Z tego też względu zamawiający nie upublicznił szczegółowego opisu warunków zamówienia, który został przedstawiony wyłącznie wykonawcą zakwalifikowanym do składania ofert ostatecznych.

Double Eagle Mk III, który został zamówiony w 2014 roku do prototypowego niszczyciela min ORP Kormoran. Dodatkowo, w lutym ubiegłego roku, Saab podpisał umowę na dostawę dwóch pojazdów Sarov Mk II, które trafią na dwa kolejne Kormorany II (Albatrosa i Mewę). Także te pojazdy zostaną objęte umową, pomimo niewdrożenia ich do eksploatacji. Saab w ostatnich latach jest jednym z głównych dostawców pojazdów podwodnych na potrzeby Marynarki Wojennej. Obok wymienionych typów przeznaczonych dla niszczycieli min, szwedzki producent (za pośrednictwem krajowych przedstawicieli) dostarcza także pojazdy serii Falcon służące do wsparcia służb ratownictwa morskiego oraz nurków głębokowodnych, którzy korzystają ze sprzętu na pokładach okrętów ratowniczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc