Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na uniwersalne ładunki kumulacyjne

Fot. ZSP Niewiadów Sp. z o.o.

22 czerwca Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z Zakładem Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów Sp. z o.o. w sprawie zakupu partii uniwersalnych ładunków kumulacyjnych ŁKU wraz z zapalnikami tarciowymi ZLT-50.

Powyższa umowa została zawarta 29 maja i ma wartość całkowitą 8,1 mln PLN z VAT. Łącznie ZSP Niewiadów Sp. z o.o. dostarczy 2000 kompletów ŁKU, całość w 2024 roku. W zakupie zastosowano procedurę negocjacji z wybranym oferentem bez publikacji informacji o zamówieniu. Ma to związek z faktem, że ZSP Niewiadów Sp. z o.o. jest jedynym dostawcą ŁKU z zapalnikami tarciowymi ZLT-50, który nie udzielił i nie planuje udzielić licencji na jego produkcję ani zbyć prawa własności do dokumentacji podmiotom trzecim. Z kolei zakup innych produktów mogłoby zaburzyć cykl logistyczny i szkoleniowy. Dodatkowo wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia długotrwałych i kosztownych badań eksploatacyjnych oraz określenia nowych zasad użycia w instrukcjach minerskich, dokumentach określających naliczenia środków minerskich (przy innych parametrach niszczących potrzeba innej ilości materiałów dla osiągnięcia takich samych efektów), zmiany szkolenia z zakresu prac minerskich i niszczeń (aby osiągnąć te same efekty np. przy wykonaniu okopu dla pojazdu lub w celu zniszczenia drogi potrzebujemy innej ilości nowego ŁKU i innych materiałów wybuchowych).

Uniwersalny ładunek kumulacyjny ŁKU jest przeznaczony do wykonywania pojedynczego ukrycia strzeleckiego metodą wybuchową w gruntach twardych i zmarzniętych. W skład pojedynczego kompletu wchodzi: jeden ładunek kumulacyjny ŁKU wykonany z dwóch kostek prasowanych z masy A-IX-1, jednego pobudzacza oraz wkładki kumulacyjnej, umieszczonych w obudowie z tworzywa, dwa ładunki plastycznego materiału wybuchowego PMW, jedna obsada oraz zapłonniki tarciowe. Ładunek kumulacyjny może być inicjowany lontem prochowym lub zapalnikiem elektrycznym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc