Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraiński przemysł w międzynarodowej misji księżycowej

Grafika: spacebit.com.

Ukraińska firma Meridian dołączy do międzynarodowej misji księżycowej. Laboratoria przedsiębiorstwa przetestują elektronikę, która będzie musiała sprawdzić się w surowych warunkach na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Na Srebrny Glob trafi także wydrukowana w 3d flaga Ukrainy.

Spółka Meridian jest częścią ukraińskiego państwowego koncernu Ukroboronprom. Jej władze zdecydowały się wziąć udział w międzynarodowej inicjatywie koordynowanej przez brytyjską firmę Spacebit, która zakłada wysłanie na powierzchnię Księżyca bezzałogowej sondy wyposażonej w łazik.

Na potrzeby tej wspólnej misji Meridian udostępni swoje zaawansowane laboratoria. Urządzenia, przeznaczone do pracy na Srebrnym Globie zostaną w tych laboratoriach poddane testom wytrzymałościowym np. jeśli chodzi o pracę w księżycowych warunkach środowiskowych czy naprężenia mechaniczne. Badana będzie również odporność na promieniowanie kosmiczne i związane z tym skutki postępującego zużycia podzespołów elektronicznych.

Planowany księżycowy łazik będzie miał na pokładzie bogate wyposażenie badawcze. Chodzi tu m.in. o sensory do gromadzenia danych w zakresie składu księżycowego regolitu, testowania technologii pobierania próbek czy badań pola magnetycznego. Wytworem ukraińskiego sektora kosmicznego będą mierniki promieniowania. Na wyposażeniu łazika znajdzie się też kamera do transmitowania obrazu z powierzchni naturalnego ziemskiego satelity. Wszystkie gromadzone przez pojazd informacje będą udostępniane ukraińskim naukowcom.

Bezzałogowa sonda wyląduje w okolicach zlokalizowanego po widocznej z Ziemi stronie Księżyca krateru Lacus Mortis. Później łazik będzie się przemieszczał kierując się na ciemniejszy obszar Oceanus Procellarum.

Sonda dostarczy na Księżyc również wydrukowaną w technologii 3d flagę Ukrainy. Misja ma zostać zrealizowana w roku 2022. Koszt ukraińskiego zaangażowania to ok. 1,5 mln USD. Cała inicjatywa odbywa się w ramach programu NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services), dedykowanego dostarczaniu komercyjnych ładunków na powierzchnię Księżyca.

Pavlo Tanasiuk, założyciel i obecny prezes firmy Spacebit wiele obiecuje sobie po współpracy z ukraińskim państwowym kombinatem Ukroboronprom – zwłaszcza z przywoływanym już podmiotem Meridian oraz z Państwowym Biurem Projektowym Jużnoje. Zdaniem Tanasiuka tego typu partnerstwa dają szansę na przywrócenie Ukrainie pozycji liczącego się gracza w światowym przemyśle kosmicznym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc