Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraina straciła pierwszy czołg Leopard 1A5 [WIDEO]

Ukraina utraciła pierwszy czołg Leopard 1A5. Fot. Internet

28 listopada w Internecie opublikowano film nakręcony przypuszczalnie z (rosyjskiego?) bezzałogowca, na którym widać moment trafienia ukraińskiego czołgu Leopard 1A5.

Do zdarzenia miało dojść w rejonie Charkowa. Samotny, najwyraźniej, czołg, niewspółpracujący z innymi wozami bojowymi (a w każdym razie inne pojazdy Sił Zbrojnych Ukrainy nie są widoczne na kadrach filmu), prowadził ostrzał rosyjskich pozycji. Po trafieniu załoga porzuciła uszkodzony (w wyniku ostrzału artyleryjskiego?) czołg, zostawiając otwarte włazy. Może to ułatwić zrzucenie taniej, improwizowanej bomby z odpowiednio dostosowanego cywilnego drona (tego rodzaju „bombowce” są chętnie używane przez obydwie strony konfliktu, a wcześniej były używane np. podczas wojny w Syrii) bezpośrednio do wnętrza czołgu, co doprowadziłoby do zniszczenia pojazdu. Dalsze jego losy są nieznane. Co ciekawe, pierwszy czołg tego typu został utracony przez Siły Zbrojne Ukrainy zaledwie parę dni po opublikowaniu pierwszych materiałów mających przedstawiać te czołgi w pobliżu linii frontu.

Czołg jest w wersji Leopard 1A5, być może w wariancie duńskim (Leopard 1A5DK). Przekazanie ok. 200 czołgów tego typu zadeklarowały Niemcy, Dania i Holandia (pojawiły się też spekulacje na temat możliwego przekazania wozów eksbelgijskich czy greckich), nawiązując w tym celu współpracę. Dotychczas Ukraina otrzymała prawdopodobnie kilkadziesiąt takich czołgów, przy czym pierwsze z nich, mimo formalnego przejścia remontu, zostały jakoby odrzucone podczas odbioru ze względu na niezadowalający stan techniczny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc