Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraina nie dostanie Leopardów 1 ani Marderów

SPz Marder pozostający w uzbrojeniu Bundeswehry. Fot. Bundeswehr/Marco Dorow

24 kwietnia niemieckie media skomentowały słowa sekretarz stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Obrony Siemtje Möller, która powiedziała, że Niemcy nie dostarczą Ukrainie ani czołgów Leopard 1, ani bojowych wozów piechoty Marder. Gdyż według ustaleń poczynionych wewnątrz NATO Ukraina nie będzie zaopatrywana w czołgi i bojowe wozy piechoty zachodniej produkcji, a wyłącznie w modele wschodniej proweniencji.

Siemtje Möller, podobnie jak szefowa niemieckiego resortu obrony (BMVg) Christine Lambrecht, polityk SPD, udzieliła wypowiedzi o powyższej treści drugiemu programowi niemieckiej telewizji państwowej ZDF. Möller twierdzi, że o żadnych czołgach (niem. Kampfpanzer) czy bojowych wozach piechoty (Schützenpanzer) zachodniej konstrukcji i produkcji dla Ukrainy nie ma mowy, a co więcej są to ustalenia uzgodnione wewnątrz NATO. Ukraina może liczyć tylko na dostawy czołgów i bwp konstruowanych i produkowanych niegdyś przez państwa byłego Układu Warszawskiego.

Niemieckie media komentują słowa Möller, np. internetowe wydanie ogólnoniemieckiego tygodnika Die Zeit”. Publicysta tygodnika przytacza wypowiedź Wolfganga Richtera (płk. w st. spocz. Bundeswehry), obecnie pracującego w fundacji Stiftung Wissenschaft und Politik, który zwraca uwagę, że artyleria, czołgi i bwp są niezbędne do przeprowadzenia przez ukraińskie wojsko kontrofensywy (w zachodnich mediach uznawanej za pewnik, wcześniej czy później). „Die Zeit” przypomina o mechanizmie wymiany sprzętu – RFN przekaże 14 czołgów Leopard 2A4 i jeden wzt Bergepanzer Büffel Czechom w zamian za dostawy T-72M/M1 na Ukrainę. Richter uważa taki mechanizm za właściwy, gdyż dostawy wozów nieznanych ukraińskiemu wojsku, do których od podstaw trzeba tworzyć zaplecze logistyczne jest pozbawione sensu.

„Die Zeit” przytacza też inne argumenty Möller, która przypomina, że Bundeswehra nie ma zapasów sprzętu pancernego, tak naprawdę ma go mniej niż powinna wg stanów etatowych, a ten co ma często nie jest sprawny (oczekuje na remont/serwis, w przypadku Marderów zapewne poprzez częściową kanibalizację) lub z powodu niepełnych charakterystyk bojowych jest skierowany do działań szkoleniowych. W przypadku czołgów Leopard 1 (wycofanych z Bundeswehry) i Marderów mowa jest wyłącznie o wozach zmagazynowanych przez niemiecki przemysł, który zgłosił chęć i możliwość jego remontu i doprowadzenia do technicznej sprawności. Richter przypomina, że problemów jest więcej, choćby z obiecanymi artyleryjskimi przeciwlotniczymi systemami FlakPz Gepard, do których RFN nie ma amunicji 35×228 mm. A według Richtera nadal nie znalazła jej źródła (jedynym producentem amunicji 35×228 mm jest Szwajcaria, która odmówiła dostaw z powodu swojej neutralności w konflikcie na Ukrainie).

W poniedziałek niemiecki dziennik Bild” opublikował krytyczny wobec niemieckiego rządu artykuł (autorstwa Juliana Röpcke, co trzeba brać pod uwagę przy ocenie obiektywizmu tudzież jego braku tej publikacji), który agitował za jak najszybszymi dostawami Marderów na Ukrainę i cytował głosy polityków opozycyjnego CDU, także popierających taki krok. Jednak nawet artykuł „Bilda” ujawnił ograniczone niemieckie możliwości w tym zakresie. Röpcke napisał, że w grę wchodzi dostawa maksymalnie stu Marderów (wszystkie są własnością przemysłu). Pierwsze 32 wozy oczekują naprawy, która może być przeprowadzona w ciągu „sześciu miesięcy”, natomiast naprawa pozostałych zajmie „15 miesięcy”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc