Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udana próba LTAMDS

Fot. RTX

21 marca korporacja RTX poinformowała, że na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk miała miejsce kolejna próba systemu obrony przeciwlotniczej Patriot PAC-3 wraz ze stacją radiolokacyjną LTAMDS.

Całe wydarzenie obserwowali przedstawiciele siedmiu państw, który mieli okazję w praktyce zapoznać się z rozwiązaniami i możliwościami nowej stacji. Zgodnie ze scenariuszem, czwartej próby ogniowej LTAMDS, zestaw ogniowy Patriot PAC-3 miał zniszczyć cel symulujący pocisk manewrujący lecący z dużą prędkością. Został wykryty przez radar, a dane na stanowisku dowodzenia były prezentowane z wykorzystaniem systemu Northrop Grumman IBCS. Do zniszczenia wykorzystano bojowy pocisk Lockheed Martin PAC-3MSE.

Jak wskazuje producent, obecnie na poligonach należących do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz korporacji RTX testowanych jest sześć stacji LTAMDS.

LTAMDS to radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji przeznaczony dla Wojsk Lądowych USA. Jest to radar o polu widzenia 360 stopni z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array – AESA) oparty na produkowanym przez Raytheon azotku galu. Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych. Pierwszym użytkownikiem eksportowym będzie Polska, która w ramach II fazy programu Wisła zamówiła dwanaście stacji radiolokacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc