Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udana próba indyjskiego pocisku przeciwokrętowego

Fot. Marynarka Wojenna Indii

21 listopada Marynarka Wojenna Indii poinformowała o przeprowadzeniu pełnego testu kierowanego pocisku przeciwokrętowego, który jest opracowywany przez przemysł lokalny pod kierownictwem Organizacji Rozwoju i Badań Obronnych DRDO.

Udana próba odpalenia i działania układu kierowania miała miejsce na jednym z poligonów morskich w rejonie Indii. Nosicielem pocisku był śmigłowiec Westland Sea King należący do lotnictwa morskiego tego kraju. Jak wskazuje komunikat Marynarki Wojennej, udana próba stanowi krok w stronę osiągnięcia samowystarczalności w zakresie opracowania i produkcji tego typu uzbrojenia. Nie można wykluczyć, że w początkowej fazie będzie uzupełniana przez niewielką liczbę importowanych pocisków.

Lotnictwo morskie Indii stoi obecnie przed szeroko zakrojonym programem modernizacji technicznej, który musi objąć wymianę dotychczas eksploatowanych śmigłowców. W ramach pierwszego etapu zamówiono w Stanach Zjednoczonych 24 MH-60R Seahawk. Te ostatnie, według dokumentacji amerykańskiego Departamentu Stanu, miały być zakupione m.in. z makietami gabarytowo-masowymi kierowanych pocisków Naval Strike Missile.

Program budowy własnego pocisku przeciwokrętowego jest realizowany od kilku lat. Pierwsza próba odpalenia podwieszonego do śmigłowca Sea King pocisku miała miejsce w maju 2022 roku. Wówczas sprawdzono poprawność procedury odpalenia, bez działania układu naprowadzania oraz wymiany informacji. Nie można wykluczyć, że broń trafi na uzbrojenie 123 wielozadaniowych wiropłatów, które mają zostać zakupione w ramach dużego postępowania przetargowego bądź wielozadaniowych HAL Dhruv, które już znajdują się na wyposażeniu lotnictwa morskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc