Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trudne postępy programu ppk Javelin

Program modernizacji systemu Javelin wciąż notuje opóźnienia. O ile problemy z zespołem LW CLU zostały najwyraźniej rozwiązane, o tyle nowy pocisk w wersji G wciąż sprawia problemy. Fot. US Army

16 lutego biuro Dyrektora ds. Testów Operacyjnych i Oceny (Director Operational Test and Evaluation, DOT&E) Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w dorocznym raporcie poinformowało o postępach programu modernizacji przeciwpancernego zestawu rakietowego Javelin.

Ważnym krokiem naprzód jest usunięcie błędów w oprogramowaniu nowego lekkiego przyrządu celowania i naprowadzania LW CLU (Lightweight Command Launch Unit) do pocisków rodziny FGM-148 Javelin. Nieudane próby z 2022 r. zmusiły producenta systemu, spółkę Javelin Joint Venture zawiązaną przez Raytheona i Lockheed Martina, do wprowadzenia poprawek. O ile wstępne testy wykazały, że w ograniczonym zakresie udało się spełnić wymagania, o tyle podczas testów operacyjnych błędy oprogramowania spowodowały liczne awarie. Problem ten został już rozwiązany, miał bowiem jakoby wynikać z zastosowania podczas testów zużytej baterii, która dodatkowo ma wykazywać niezadowalającą wydajność w niskich temperaturach (opracowywany jest plan wymiany baterii na zupełnie nowy typ). Jednocześnie jednak, jak twierdzą przedstawiciele korporacji Lockheed Martin, konieczna była aktualizacja oprogramowania. Tym niemniej, udało się zażegnać kryzys, zaś niezawodność stała się akceptowalna. Potwierdzono również inne wymagane parametry, jak możliwość odpalania pocisku na większą odległość. Testy LW CLU będą kontynuowane w bieżącym roku podatkowym, aby upewnić się co do niezawodności systemu. Jeżeli planowane na najbliższe tygodnie testy prowadzone przez US Army wykażą poprawę w działaniu urządzenia, najpóźniej w czerwcu zapadnie decyzja o zamówieniu LW CLU, tak, by pierwsze urządzenia dotarły do użytkownika w przyszłym roku.

Większy problem jest z nową wersją pocisku, tj. Javelin type G (FGM-148G). Do dziś trwa dochodzenie w sprawie awarii występujących podczas testów w FY22. Nie wiadomo jakiej natury problemy wystąpiły, ale można spodziewać się, że ich źródło tkwi w nowej głowicy samonaprowadzania, będącej zasadniczym elementem programu modernizacyjnego. Problemy z realizacją programu modernizacji systemu Javelin mają nie mieć wpływu na wzrost produkcji. Obecnie producent może dostarczać rocznie do 2400 pocisków, zaś do końca 2026 r. będzie to 3960 pocisków rocznie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc