Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Thales Polska dostarczy części do ORP Ślązak

Komenda Portu Wojennego w Gdyni rozstrzygnęła przetarg dotyczący dostaw części do ORP Ślązak. Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3. Flotylla Okrętów

19 stycznia Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie wyboru dostawcy technicznych środków materiałowych do sensorów i systemu bojowego zamontowanych na korwecie patrolowej ORP Ślązak. Zgodnie z przewidywaniami, usługę będzie realizować Thales Polska Sp. z o.o.



Oferta tego podmiotu była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego. Ma ona wartość 4,7 mln PLN brutto i mieściła się w zakładanym budżecie. Podpisanie umowy zaplanowano na najbliższe dni, co umożliwi rozpoczęcie realizacji usługi. Postępowanie przetargowe w powyższym zakresie uruchomiono 18 września ub.r., ze względu na charakter zadania, Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia została przekazana wyłącznie wykonawcom zaproszonym do składania ofert ostatecznych.

Spółka Thales, na mocy umowy z grudnia 2013 r., stała się dostawcą zintegrowanego systemu walki do, budowanej wówczas, korwety patrolowej. W ramach umowy okręt otrzymał system zarządzania walką TACTICOS, trójwspółrzędną stację radiolokacyjną SMART-S Mk 2, system i kierowania ogniem STIR 1.2 EO Mk 2, a także optoelektroniczny system obserwacji Mirador. Całość została zintegrowana z systemami innych producentów zamontowanymi na jednostce. Nie może więc dziwić fakt, że był to jedyny podmiot, który mógł złożyć kompleksową ofertę wsparcia eksploatacji ORP Ślązak.


Korweta patrolowa, będąca jednym z najnowszych nabytków Marynarki Wojennej, odbywa intensywnie badania eksploatacyjno-wojskowe. W ostatnich tygodniach 2020 r. brała udział w ćwiczeniach Okrętowej Grupy Zadaniowej, odbyła pierwszy rejs na Morze Północne. Poza usługą wsparcia sensorów i systemu walki, w ostatnich miesiącach jednostki logistyczne Wojska Polskiego podpisały umowy na przegląd armaty Leonardo Super Rapid kalibru 76 mm (16 października) i dostawy części zamiennych oraz narzędzi specjalistycznych do armat wraz z opracowaniem dokumentacji technicznej i realizacją cyklu szkolenia (14 lipca).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Thales Polska dostarczy części do ORP Ślązak”

  1. Aż prosi się by wreszcie pilnie zamówić i zacząć budować kolejne korwety(4-6 sztuk ) tym razem rakietowe z efektorami OPL Camm-ER Sea Ceptor (można zintegrować z Narwią), rakietami Piorun, pociskami RBS-15 lub NSM, oparte na zakupionej licencji na której podstawie powstał ORP Ślązak oczywiście w wersji zmodernizowanej do obecnych wymagań. Jest to możliwe przy odpowiednim przygotowaniu, finansowaniu i ścisłym nadzorze projektów. Marynarka Wojenna pilnie potrzebuje pomocy i nie powinno się odkładać ważnych programów na później a polski przemysł stoczniowy mógłby wreszcie stanąć na nogi dzięki licznym kontraktom dla MW na wielorakie jednostki morskie tylko decydenci powinni to już zrozumieć i działać w interesie ojczyzny.

  2. "korweta" uzbrojona w jedną armatkę i ręczne wyrzutnie Gromów, ze zbiornikami balastowymi zalanymi betonem, żeby zrównoważyć wyporność nieistnejących systemów uzbrojenia... W sam raz na defilady do Warszawy albo do Radomia się nadaje.

  3. AmxPl oczywiście masz rację potrzebna jest jednak decyzja w sprawie Narwi, zadania ZOP są najważniejsze dla tych jednostek, fregaty powinny być bardziej optymalizowane do OPL floty ale też północnej części kraju, oczywiście zintegrowane z lądową Wisłą.

  4. Zbiorniki balastowe to raczej na okręcie podwodnym. Wydaje się, że ORP Ślązak jest okrętem nawodnym, nie podwodnym. Jaka była klasa tego betonu ?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc