Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzi kupują kolejne Saab NLAW

Fot. Saab

15 grudnia koncern Saab poinformował o podpisaniu kolejnego, w ostatnich dniach, kontraktu na produkcję i dostawy zestawów przeciwpancernych NLAW. Tym razem partię tej broni zakupiła Szwecja.

Zgodnie z komunikatem producenta umowa ma wartość 900 mln SEK i ma zostać zrealizowana w latach 2024-26. Broń jest znana w strukturach szwedzkich sił zbrojnych pod oznaczeniem RBS 57, a negocjacje w sprawie zawarcia umowy zapoczątkowano w połowie 2022 roku. Żadna ze stron nie informuje o szczegółach, jednak nie można wykluczyć, że zamówienie ma na celu odbudowę zapasów magazynowych – Szwecja, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wspiera sprzętowo władze w Kijowie. Dotychczas nie poinformowano publicznie o przekazaniu NLAW, jednak część danych (szczególnie dotyczących dostaw w II połowie roku) pozostaje niejawna.

NLAW (znany także jako MBT LAW) to broń pośrednia między przeciwpancernym pociskiem kierowanym a ciężkim granatnikiem ppanc., o masie 12,5 kg (wraz z pociskiem) i średnicy głowicy 110 mm. Zasięg skuteczny to 800 m, a czas lotu na maksymalną odległość wynosi ok. 5 sekund. Dzięki trybowi top-attack broń może razić najsłabiej opancerzone obszary pojazdu opancerzonego, czyli strop.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc