Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwecja wyda więcej na obronność

Szwecja planuje do 2030 r. zwiększyć udział wydatków obronnych w PKB do 2,6%. Fot. Flygvapnet

26 kwietnia Komisja Obrony szwedzkiego parlamentu, Riksdagu, zgłosiła potrzebę zwiększenia wydatków obronnych i rozbudowy sił zbrojnych.

Zgodnie z propozycją przedstawioną w formie raportu, Królestwo Szwecji powinno wydawać na obronność w 2030 r. ok. 2,6% PKB (dotychczas zakładano 2,4%). Wzrost wydatków ma pozwolić na odbudowę zdolności militarnych państwa, znacząco ograniczonych w trzech ostatnich dekadach. Obecnie Szwecja wydaje na obronność ok. 2% PKB, co stanowi odpowiednik 120 mld SEK (ok. 10,8 mld USD). Powodem przygotowania raportu jest zmiana sytuacji strategicznej, w jakiej znalazła się Szwecja ‒ z jednej strony jawnie agresywna polityka rosyjska skłania Sztokholm do poważniejszego podejścia do obrony państwa, z drugiej zaś Szwedzi wydają się traktować przystąpienie do NATO jako wyzwanie związane ze sprostaniem oczekiwaniom sojuszników, a nie tylko zabezpieczeniem własnych interesów. Dodatkowe środki miałyby pozwolić na możliwość zmobilizowania po 2030 r. czterech, a nie dwóch, jak obecnie, brygad ogólnowojskowych (w czasie pokoju główną jednostką organizacyjną szwedzkich wojsk lądowych jest pułk, zwykle dwubatalionowy, pełniący nieco archaiczną funkcję jednostki gospodarczej). Mają to być trzy brygady zmechanizowane i jedna piechoty. Sformowany ma zostać dodatkowy pułk piechoty czasu pokoju (odtworzenie pułku Norrland) oraz 20 nowych samodzielnych kompanii i plutonów obrony terytorialnej. Rozbudowana ma być obrona powietrzna, w tym planowany jest zakup systemów pozwalających na zwalczanie bezzałogowych statków powietrznych. Niewiele później, bo w 2032 r., liczba poborowych corocznie powoływanych do służby ma wzrosnąć o połowę (z 8000 do 12 000 ludzi). Rozbudowana ma zostać także obrona cywilna.

Program ma jakoby cieszyć się ponadpartyjnym poparciem, dzięki czemu projekt ustawy zostanie opracowany na tyle szybko, by głosowanie nad nim mogło odbyć się jeszcze w tym roku.

Warto wspomnieć, że przed aneksją Krymu przez Federację Rosyjską i rozpoczęciem walk w Donbasie w 2014 r., Szwecja wydawała na obronność ok. 1% PKB. Dopiero po 2014 r. nastąpił wzrost wydatków, zaś proces odtwarzania potencjału militarnego przyspieszony został przez nową fazę wojny na Ukrainie w 2022 r.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc