Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwecja kupuje nowe okręty wielozadaniowe

Rysunek koncepcyjny okrętu wielozadaniowego dla Marinen. Fot. SALTECH

Szwedzka Agencja Zakupów Obronnych FMV (Försvarets materielverk) zawarła umowę z hiszpańską stocznią Astilleros Armon Vigo na dostawę nowych okrętów wielozadaniowych dla Marinen.

Dwie nowo zbudowane jednostki wielozdaniowe (dosłownie „robocze”, szwedz. arbetsfartyg) mają trafić pod szwedzką banderę w latach 2027 i 2028. Wykonawcą kontraktu będzie stocznia Astilleros Armon Vigo SA z Vigo w Królestwie Hiszpanii, wchodząca w skład grupy Astilleros Armon z siedzibą w asturyjskim Navios. Projekt opracowała spółka SALTECH Consultants AB ze Sztokholmu.

Arbetsfartyg jest jednym z trzech typów nowych platform pływających, będących częścią prac prowadzonych obecnie przez FMV w celu wsparcia szwedzkich Sił Obronnych w rozwoju morskiej logistyki mobilnej. Inne typy jednostek uwzględnionych w ofercie to nowe holowniki i pchacze portowe. Nowe systemy będą na bieżąco dostarczane do batalionów baz morskich i baz wojskowych marynarki wojennej.

Już wiosną 2024 roku do Marinen trafią cztery holowniki portowe (produkcji Damen Shipyards Hardinxveld), a zakup nowych statków roboczych to już drugie zamówienie realizowane przez FMV związane z tym programem.

Nowy jednostki robocze zastąpię poławiacz torped HMS Pelikanen (A 247) z 1963 roku oraz tender nurkowy i do prac podwodnych HMS Furusund (A 320) z 1983 roku. Nowe okręty zapewnią szwedzkiej Marinen lepsze możliwości wspierania innych jednostek w zakresie poławiania torped, logistyki i prac podwodnych, a także dodatkowe możliwości związane z zabezpieczeniem nurkowania.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc