Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System kierowania ogniem do nosicieli rakiet balistycznych typów Columbia i Dreadnought

Fot. General Dynamics

General Dynamics Mission Systems, jednostka biznesowa General Dynamics, zawarła kontrakt z US Navy na wsparcie rozwoju, produkcji i instalacji systemów kierowania ogniem do strategicznych atomowych okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi typów Columbia i Dreadnought.

Kontrakt ten jest drugim dla General Dynamics Mission Systems i obejmuje wsparcie w zakresie rozwoju, produkcji i instalacji systemów oraz podsystemów uzbrojenia strategicznego odpalanego spod wody do okrętów podwodnych z napędem jądrowym - amerykańskich typu Columbia i brytyjskich typu Dreadnought. Ponadto firma będzie pracować nad modernizacją systemów uzbrojenia strategicznego na obecnie eksploatowanych okrętach podwodnych z rakietami balistycznymi.

W ramach obecnej umowy Maritime and Strategic Systems (część General Dynamics Mission Systems) dostarczy system kierowania ogniem do drugiego i trzeciego okrętu podwodnego US Navy typu Columbia oraz trzeciego przeznaczonego dla Royal Navy typu Dreadnought, jak również zapewni wsparcie techniczne zarówno dla użytkowników amerykańskich, jak i brytyjskich.

Kontrakt ten obejmuje również ukończenie projektów Columbia i Dreadnought oraz kontynuację działań projektowych dla pierwszej planowanej modernizacji systemu kierowania ogniem do obydwu typów „boomerów”.

Prace będą wykonywane głównie w Pittsfield w stanie Massachusetts, a ich zakończenie planowane jest na lipiec 2028 roku. Wartość umowy wyniosła 272,9 mln USD, które zostaną wydane w ciągu najbliższych sześciu lat.

W ubiegłym miesiącu stocznia General Dynamics Electric Boat w w Quonset Point w stanie Rhode Island przeprowadziła ceremonię położenia stępki prototypowego okrętu typu Columbia, USS District of Columbia (SSBN 826). Ma on być gotowy w 2027 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc