Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Środki na wsparcie techniczne ukraińskich Abramsów

GDLS zajmie się obsługą techniczną ukraińskich Abramsów. M1A1 trafią na Ukrainę prawdopodobnie we wrześniu. Fot. US Army

31 lipca amerykański koncern General Dynamics Land Systems otrzymał kontrakt na zapewnienie wsparcia technicznego czołgów Abrams, które trafią na Ukrainę.

Jest to modyfikacja P00046 do kontraktu o sygnaturze W56HZV2-2-C-0012. Umowa ma wartość 33 845 103 USD. Prace zostaną zrealizowane w należącym do spółki zakładzie w Sterling Heights w stanie Michigan. Planowany czas zakończenia prac to 31 grudnia 2024 r. Środki pochodzą z funduszu Ukraina Security Assistance Initiative, zaś podmiotem zlecającym jest Dowództwo Kontraktujące Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Prawdopodobnie umowa dotyczy utrzymania w sprawności Abramsów, które dopiero trafią na Ukrainę, oczywiście poza nielicznymi pracami, które będzie można zrealizować na Ukrainie czy w Polsce. Wg niedawnych doniesień, pierwsze Abramsy w wersji M1A1 (zapewne odpowiednio zmodyfikowanej w celu ochrony amerykańskich tajemnic wojskowych - może pod oznaczeniem M1A1UA) mają trafić na Ukrainę we wrześniu. W sierpniu pierwsze czołgi trafią do Niemiec, gdzie przejść mają, wg portalu Politico, jakieś ostatnie prace (być może np. zmianę kamuflażu). Będzie to pierwsza partia czołgów, jak duża - nie wiadomo. Dotychczas Stany Zjednoczone Ameryki zadeklarowały przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy 31 czołgów M1A1 (ponadto drugie tyle ma służyć do szkolenia ukraińskich czołgistów na niemieckich poligonach).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc