Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Seryjne hipersoniczne pociski przeciwokrętowe Cyrkon w linii

Odpalenie pocisku hipersonicznego Cyrkon z fregaty „Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow” proj. 22350 na Morzu Białym w grudniu 2020 r. Fot. Ministerstwo Obrony FR.

21 grudnia rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że rozpoczęły się dostawy pocisków hipersonicznych bazowania okrętowego 3M22 Cyrkon seryjnej partii produkcyjnej. Nie jest to jedyne doniesienie dotyczące Cyrkonów z grudnia ubiegłego roku. Najnowsze dotyczy pierwszego operacyjnego rejsu fregaty uzbrojonej w Cyrkony. Konstruowana jest także nowa wersja pocisku 3M55 Oniks.

Szojgu powiedział o tym publicznie na ostatnim posiedzeniu kolegium rosyjskiego resortu obrony w 2022 r. z udziałem prezydenta Władimira Putina, transmitowanym na żywo i relacjonowanym przez różne rosyjskie media, m.in. przez agencję informacyjną TASS. Szojgu stwierdził, że dostawy pocisków Cyrkon już się rozpoczęły, a fregata „Admirał [Fłota Sowietskogo Sojuza] Gorszkow” jest gotowa, aby wyjść w swój pierwszy operacyjny rejs na wody „oceanu światowego” z najnowszymi pociskami na pokładzie. Na ten ostatni temat więcej informacji przekazano 30 grudnia, choć półoficjalnie. W styczniu fregata „Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow” proj. 22350, uzbrojona w Cyrkony, weszła w skład eskadry rosyjskich okrętów skierowanych na Morze Śródziemne.

Grudniowe oświadczenie o dostawach seryjnych Cyrkonów poprzedziła informacja agencji TASS, która jeszcze 12 listopada podała, że rosyjski resort obrony złożył dodatkowe zamówienie na te pociski. TASS przypomniał, że dotąd oficjalnie wiadomo o jednym kontrakcie na seryjne Cyrkony, podpisanym latem 2021 r. (najpewniej to właśnie te pociski miał teraz na myśli Szojgu, mówiąc o dostawach seryjnych egzemplarzy). Nie ujawniono żadnych szczegółów zawieranych umów, z wyjątkiem tego, że wykonawcą zleceń jest spółka NPO Maszynostrojenija z Rieutowa, wchodząca w skład państwowej Korporacji Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenije (KTRW).

Natomiast jeszcze 22 listopada ub.r. agencja TASS podała, powołując się na źródła w rosyjskim resorcie obrony, że trwają prace nad samobieżną lądową wyrzutnią Cyrkonów – do perspektywicznego systemu obrony wybrzeża (Szojgu mówiąc o seryjnych Cyrkonach użył sformułowania o pociskach „morskiego bazowania”, czyli okrętowych). Według TASS prototypowa wyrzutnia jest już gotowa. Agencja nie podała wielu szczegółów, ale najwyraźniej chodzi o modyfikację dotychczasowych wyrzutni K340P systemu K300P Bastion, obecnie uzbrojonego w naddźwiękowe pociski skrzydlate K-310/3M55 Oniks.

Zmodyfikowana wyrzutnia K340P będzie uzbrojona w dwa Cyrkony, przewożone w identyczny sposób jak obecnie dwa Oniksy. Pojemniki transportowo-startowe Cyrkonów są identyczne w przypadku wyrzutni na okrętach nawodnych i podwodnych, a teraz także wyrzutni lądowych. W przypadku pocisków okrętowych z tych samych wyrzutni co Cyrkony odpala się też Oniksy, co zapewne bardzo ułatwiło i przyspieszyło skonstruowanie modyfikacji systemu Bastion z Cyrkonami.

Rozwój pocisków rakietowych 3M55 także nie ustaje. 8 grudnia TASS podał, powołując się na rosyjski resort obrony, że obecnie trwają prace nad Oniksem o wydłużonym zasięgu, który obecnie wynosi 600 km (dane nieoficjalne). Nowy Oniks miałby zasięg 1000 km. TASS nie ujawnił, na jakim etapie są prace nad nowym Oniksem, jednak nie jest to pierwsze takie doniesienie. Jeszcze w 2019 r. rosyjskie media pisały o rozwoju wersji Oniks-M. Wówczas wspominano, że jej zasięg będzie wynosił 800 km. Pocisk 3M55 Oniks także powstał w NPO Maszynostrojenija.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc