Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Samoloty PZL-130 Orlik TC-II wróciły do Radomia

Fot. Łukasz Pacholski

7 grudnia w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbyła się uroczystość powitania pierwszej grupy turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych PZL-130 Orlik TC-II, które powróciły z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Powodem trwającego, trzy lata, pobytu w Dęblinie była przebudowa lotniska w Radomiu – jest to związane z budową międzynarodowego portu lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów radomskiego czerwca 1976 roku. Przygotowana infrastruktura ma pozwalać na przyjęcie 3 mln pasażerów (z możliwością rozbudowy potencjału do 9 mln pasażerów). W ramach przebudowy prace objęły drogę startową, drogi kołowania oraz płytę postojową. Pierwsze rejsowe loty pasażerskie zaplanowano na kwiecień 2023 roku.

Pomimo, nieoficjalnych, głosów o całkowitym przeniesieniu sprzętu i personelu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego poza Radom, (m.in. w lecie 2020 roku) Ministerstwo Obrony Narodowej jasno wskazywało, że po zakończeniu prac wojsko wróci na lotnisko. Ogółem ma na nim stacjonować 28 samolotów PZL-130 Orlik TC-II Advanced, które są wykorzystywane w procesie podstawowego i zaawansowanego (I etap) szkolenia pilotów wojskowych. Po zakończeniu tej fazy, przyszli piloci maszyn wielozadaniowych trafiają do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, gdzie kontynuują proces nauki na samolotach Leonardo M-346 Bielik.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc