Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Samoloty MiG-29 opuściły 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego

Fot. Łukasz Pacholski

21 grudnia Wydział Działań Komunikacyjnych DG RSZ, w odpowiedzi na pytania redakcji, poinformował, że proces przebazowania samolotów MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim został zakończony.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, wszystkie maszyny trafiły do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, gdzie personel obsługi technicznej (w ostatnich tygodniach) przechodził proces przeszkolenia w obsłudze maszyn (różniących się od niezmodyfikowanych MiG-ów-29 eksploatowanych w tej jednostce). Najprawdopodobniej przebazowanie samolotów będzie skutkowało także powolnym i sukcesywnym wycofywaniem z linii MiG-ów-29, które dotychczas były eksploatowane w Malborku – nie przeszły modyfikacji w zbliżonym standardzie co mińskie, a dodatkowo ich stan techniczny był gorszy.

Jak wskazuje odpowiedź DG RSZ, głównym priorytetem jaki stoi przed 23. Bazą Lotnictwa Taktycznego jest realizacja umów na dostawę systemu uzbrojenia FA-50 w konfiguracji „gap-filler” (FA-50GF), dostawę systemu uzbrojenia FA-50 w konfiguracji FA-50PL oraz przygotowanie do przyjęcia nowego systemu – poprawa i dostosowanie infrastruktury lotniskowej.

Umowa dotycząca zakupu samolotów KAI FA-50 została zawarta we wrześniu bieżącego roku. Pierwszych dwanaście egzemplarzy, w konfiguracji FA-50GF, ma zostać dostarczonych w przyszłym roku. Szkolenie pilotów oraz personelu obsługi miało rozpocząć się w listopadzie. Dostawy 36 samolotów FA-50PL mają rozpocząć się w 2025 roku – bazy dwóch eskadr wyposażonych w te maszyny nie zostały dotychczas ujawnione.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Samoloty MiG-29 opuściły 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego”

  1. mig to dobry samolot obrony rozumiem zmiany technologi ale one jeszcze nie pokazały co umią niebieskie anioły korzystają z tych maszyn w szkoleniach bo mają dobre wyniki bojowe lepiej zostawić parę sztuk by szkolić się w taktyce bojowej w szkołach lotniczych Asòw wojska polskie i przeznaczyć do szkułek
    lotniczych by nowi piloci mieli bliżej a nie rozdawać lub złomować dobry sprzęt taktyczny nie odstępujący nowym maszyną

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc