Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

RTX będzie wspierać eksploatację zestawów Patriot w Katarze

Fot. RTX

1 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją RTX w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot eksploatowanych przez siły zbrojne Kataru.

Powyższa umowa ma maksymalną wartość 145 mln USD jednak w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 141,6 mln USD. Powyższe fundusze w całości pochodzą z Kataru, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z faktu zastosowania procedury FMS. Specjaliści amerykańskiego producenta będą realizować prace do końca listopada 2025 roku. Jak wskazuje komunikat zamawiającego, prace mają obejmować usługi techniczne (wsparcie oraz obsługi), a także szkoleniowe. Wybór usługodawcy poprzedziła procedura konkursowa, w której RTX był jedynym oferentem – nie powinno to zaskakiwać, biorąc pod uwagę fakt, że jest głównym dostawcą systemu.

Katar zamówił dziesięć zestawów ogniowych w konfiguracji Patriot PAC-3 w 2014 roku. Ich dostawy zrealizowano w latach 2015-19. Wraz z nimi Amerykanie dostarczyli ponad 1000 pocisków PAC-2 oraz PAC-3. W 2019 roku poinformowano o zakupie kolejnych (dwóch) zestawów ogniowych w konfiguracji PAC-3.

Całość stanowi jeden z głównych elementów obrony państwa przed zagrożeniem z powietrza. Ich uzupełnieniem jest 12 wyrzutni systemu antyrakietowego THAAD oraz około 40 wyrzutni NASAMS 2. Dodatkowo władze budują parasol w postaci dużej liczby wielozadaniowych samolotów bojowych, które zostały zakupione w Europie (Dassault Rafale oraz Eurofighter), a także Stanach Zjednoczonych (Boeing F-15QA Strike Eagle).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc