Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosyjska operacja desantowa koło Mariupola

BDK Kaliningrad wysadza desant w czasie ćwiczeń BALTPOS w 2003 roku. Obecnie okręt ten operuje na Morzu Azowskim przeciwko Ukrainie. Fot. Tomasz Grotnik

Pentagon podał, że trwa rosyjska morska operacja desantowa koło Mariupola leżącego nad Morzem Azowskim, na wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim. Zgodnie z komunikatem, okręty „wysadzają na brzeg tysiące żołnierzy piechoty morskiej. „Nie możemy dokładnie przewidzieć, co zamierzają zrobić lub dokąd zmierzają”.

Okrętowym rdzeniem morskich sił desantowych Rosji są duże okręty desantowe projektów (BDK - bojszoj desantnyj korabl’) 775/I, 775/II i 775/III (ozn. NATO: Ropucha), zbudowane w Polsce w Stoczni Północnej w Gdańsku (dziś Remontowa Shipbuilding S.A.). Jest to łącznie dziewięć jednostek, które przeszły na Morze Azowskie z flot: Bałtyckiej, Czarnomorskiej i Północnej. Ponadto Rosjanie mają tam dwa stare duże okręty desantowe projektu 1171 Jedninorog oraz najnowszą jednostkę tej klasy, duży okręt desantowy Piotr Morgunow projektu 11711. Okręty te w ostatnich tygodniach stopniowo gromadziły się w rejonie Morza Czarnego.

BDK Azow projektu 775/III w Sewastopolu. To jeden z uczestników operacji desantowej koło Mariupola. Fot. Tomasz Grotnik

Te 12 okrętów może transportować morzem i wysadzać na nieprzygotowanym brzegu (plaży) wozy bojowe, w tym czołgi podstawowe, oraz innych sprzęt, jak też żołnierzy piechoty morskiej.

Transporter BTR-80 zasztauowany w ładowni BDK projektu 775. Fot. Tomasz Grotnik

Prawdopodobnie w operacji użyto też kutrów desantowych (DK - desantnyj katier) projektów 21820 Diugonʹ, 11770 Sierna i 1176 Akuła ze składu Floty Czarnomorskiej. Ich zdolności przewozowe są znacznie mniejsze, ale mogą z dużą prędkością przerzucać siły pierwszego rzutu, operatorów sił specjalnych itp.

Łącznie jednostki te są zdolne przetransportować żołnierzy brygady piechoty morskiej.

W desancie wzięły udział również dwa stare okręty projektu 1171. Fot. Tomasz Grotnik

W ciągu pierwszych dni inwazji, rosyjska marynarka wojenna odegrała ograniczoną rolę w konflikcie. Jej siły zajęły mały, ale strategiczny posterunek graniczny na Wyspie Węży i zapewniały wsparcie ogniowe siłom na lądzie oraz zaatakowały kilka neutralnych statków handlowych, ale w piątek 25 lutego po raz pierwszy wzięły udział w bezpośredniej walce z ukraińskimi jednostkami pływającymi. Według mediów rosyjskich zatopiono kilka (sześć?) kutrów artyleryjskich Sił Morskich Ukrainy, które wyszły z Odessy.

Niestety, Ukraińcy nie mieli okazji użyć nowego rakietowego systemu obrony wybrzeża RK-360MTC Neptun, którego wykorzystanie z pewnością skutecznie utrudniłoby Rosjanom atak na wybrzeże koło Mariupola.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc