Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Korei wycofuje okręty

27 grudnia Marynarka Wojenna Republiki Korei wycofała ze służby trzy okręty wojenne – jedną z fregat typu Ulsan oraz dwie korwety typu Pohang. Być może jednostki wkrótce trafią do nowych właścicieli.

Pod koniec grudnia ze służby wycofana została fregata ROKS Chungnam (FF-953) – była to trzecia jednostka typu Ulsan, którą zbudowała stocznia Busan Korea SEC. Służyła od 1 czerwca 1986 roku i jest trzecim przedstawicielem powyższego typu, który zakończył służbę we flocie południowokoreańskiej. Obecnie w linii pozostaje sześć jednostek, które mają być sukcesywnie wycofywane wraz z wcielaniem do służby fregat rakietowych typu Incheon. Ulsany były pierwszymi, średniej wielkości, okrętami wojennymi, które zaprojektowano i zbudowano w Republice Korei.

Pozostałe dwie, wycofanie 27 grudnia, jednostki to korwety typu Pohang – Yeosu oraz Jinhae. Pierwsza z nich służyła od 1986 roku, a druga od 1990. Podobnie jak w przypadku fregat typu Ulsan, są obecnie zastępowane przez jednostki nowej generacji. Co ciekawe, władze Republiki Korei oferują powyższe korwety na eksport, w formie darmowych grantów – z powyższej okazji skorzystały już Peru (eks Gyeongju), Wietnam (eks Gimcheon) oraz Egipt (eks Jinju). Dodatkowo ofertę otrzymały władze Filipin.

Obecnie, oficjalnie, jednostki mają pozostać w zasobach floty i służyć do celów szkolno-treningowych. Nie można jednak wykluczyć, że w ciągu najbliższych miesięcy zostaną „sprezentowane” zaprzyjaźnionym państwom.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Korei
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc